Здравните власти в САЩ препоръчват ваксините на Pfizer и Moderna срещу COVID-19 за най-малките деца, предаде АФП. Така САЩ станаха първата страна, която направи поставянето на тези две РНК ваксини възможно от 6-месечна възраст.
В петък Американската агенция по лекарствата (FDA) вече ги бе разрешила при спешност за тези малки деца, предава БГНЕС.
Центровете за превенция и контрол на заболяванията (CDC), основната здравна агенция в страната, също трябваше да ги препоръча, за да могат да започнат ваксинациите, което сега беше направено.
„Знаем, че милиони родители (...) искат малките им деца да бъдат ваксинирани и с днешното решение те могат да го направят“, казва директорът на CDC Рошел Валенски в изявление.
Правителството на САЩ е предоставило на отделните щати няколко милиона от тези дози за бебета и вече е започнало да ги изпраща из страната веднага след издаването на разрешението на FDA.
Президентът на САЩ Джо Байдън обеща, че родителите могат да започнат да си уговарят часове през следващата седмица, за да направят първите ваксини, както и че ваксините ще бъдат налични на хиляди места, най-вече в аптеки и болници.
Ваксината на Moderna, в две дози, приложени с интервал от един месец, вече се предлага за деца между шест месеца и 5 години при намалена доза от 25 микрограма (в сравнение с 50 микрограма за деца на възраст 6-11 години и 100 за 12-17 години, което е като при възрастните).
Ваксината Pfizer-BioNTech е разрешена между шест месеца и 4 години в размер на 3 микрограма на инжекция, или една десета от дозата, използвана за възрастни.
Основната разлика от ваксинацията на възрастните е, че ще трябва ваксината да се направи от самото начало в три дози – първите две на интервали от три седмици, третата се прилага осем седмици след втората. Следователно децата, които я получават, няма да бъдат оптимално защитени в продължение на няколко месеца.
Страничните ефекти на тази ваксина обаче се оказаха при клинични изпитвания по-малко тежки, отколкото от ваксината на Moderna. Около една четвърт от малките деца, получили Moderna, са развили треска, особено след втората доза, но обикновено симптомите са отшумявали след един ден.
САЩ имат приблизително 20 млн. деца на възраст под пет години. Дори най-малките да са по-малко уязвими към COVID-19, около 480 деца в тази възрастова група са починали заради усложнения след заразяване с коронавируса. Децата също могат да развият пост-COVID синдром или тежки случаи на мултисистемен възпалителен синдром.
Pfizer заяви, че иска да подаде заявление за разрешение за тази възрастова група в Европейската агенция по лекарствата (EMA) в началото на юли.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
Нощни акции срещу шума в София, ще проверяват обекти след 23:00 часа
преди 4 години Науката е ясна по този въпрос: 1. Това не са ваксини2. Вредата е в пъти по-голям от ползата.3. Има супер ефикасни методи за лечение с евтини лекарства. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Тези не разбраха ли, че Ковид-19 изчезна? Войната в Украйна го унищожи. Това с което си бодат децата сигурно е блокер на критичното мислене. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Когато жената , дето те е снесла и излюпила , те е била с учебници по главата в опит да ти влезе нещо е имала точно това в предвид , как едно знание (в случая на Угур Шахин , Йозлем Тюречи) по имунология и биохимия се монетизира от обществото , като благодарност от брилянтната им работа . И същите тези хора вместо като една нормална и прогресивна държава денацифицираща съседите си , да направят нова ядрена ракета за унищожение , влагат получените пари в разработката на нови иновативни ваксини и лекарства с/у други тежки заболявания ... Ценности би казал един форумен гуру , също снесен и излюпен като теб ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години https://***.investor.bg/zdraveopazvane/521/a/pfizer-ochakva-54-mlrd-dolara-prihodi-ot-prodajbata-na-covid-vaksini-i-hapcheta-345466/?utm_source=internal&utm_medium=article&utm_campaign=tag_box отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Под "наука" вероятно имаш впредвид "бизнеса". ;-) Каква ПАЧКА направиха от ковидидиотизма... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Аз се боцнах отдавна и минимизирах риска 9 към 1. До момента съм шест плюс, нямам видения, желание да ходя близо до 5г клетки, не виждам и през стени. Науката просто работи :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Дрогарете антиваксъре у нас не харесват тази новина !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар