fallback

Boston Merchant Financial: В София ще бъде централата ни за Европа

Избрахме България заради качеството на човешкия капитал, заявява в интервю за Investor.bg Пол Белогур, директор в американския посредник, наскоро закупил местния КМ Инвест

09:30 | 18.02.11 г. 17

Във връзка с придобиването на ИП КМ Инвест от американския брокер Boston Merchant Financial (BMFN), Investor.bg разговаря с Пол Белогур*, собственик на новата компания ИП БМФН ЕАД. - Кажете ни повече за мащаба на операциите на Boston Merchant Financial (BMFN)?

BMFN прави 2-3 млрд. долара дневен обем в световен мащаб, основната част от който идва от търговия с валути и договори за разлика.

- Какво накара вашата компания да стъпи на българския капиталов пазар?

Този въпрос има много отговори. Най-точният би бил качеството на човешкия капитал и хората. Макар че търсихме из цяла Европа и Великобритания къде да отворим европейската си централа, България постоянно излизаше като избор номер едно.

Докато повечето чужди компании използват страната за изнасяне на своите дейности (аутсорсинг), то BMFN открива своята централа за Европа тук. Ние не правим офис за аутсорсинг, а създаваме център, чрез който да се конкурираме с фирмите от Великобритания и Западна Европа, предлагащи подобни услуги.

Българският пазар също представлява интерес за нас. Вярваме, че финансовата криза отминава и че българите ще започнат отново да инвестират. С придобиването на местния посредник КМ Инвест ние ще можем да предложим на българските си клиенти услуги с качеството, което получават клиентите ни в Бостън.

- Поставяте ли си за цел да влезете в ТОП 10 по брой сделки или оборот на БФБ-София?

Отнасяме се с респект към местната конкуренция. Главната ни цел е да предлагаме качествени услуги и да разширяваме продуктите за настоящите и бъдещите си клиенти. В BMFN осъзнаваме, че по този начин ще генерираме обем. - Каква ще е основната ви дейност тук – посредничество или инвестиционно банкиране?

Основната ни дейност тук ще са брокерските услуги за дребни клиенти от Европейския съюз. Ние сме предимно брокер на дребно, предлагащ услуги на инвеститори по цял свят.

- Върху българския пазар или върху достъпа до чуждите пазари ще се фокусирате?

Ще се концентрираме и върху двете, но европейският пазар, от който България е част, ще е в центъра на вниманието ни.

- Каква платформа за търговия ще предложите и до кои пазари и инструменти ще осигурява достъп тя?

Ние предлагаме 6 различни платформи за търговия и разнообразни техни варианти за търговия с валути и договори за разлика, а в Бостън предлагаме и директен достъп до пазарите на акции и опции в САЩ.

Използваме две платформи MetaTrader MT4 с фиксирани и променливи спредове, както и две ICTS платформи с различни спредове и продукти. Предлагаме още платформата за търговия с големи обеми Currenex.

Съвсем скоро завършихме собствената си платформа BMFN Unitrader, която ще включва най-добрите характеристики от всичко, което сме срещали на пазара. Предстои да я пуснем през март.

Основните ни пазари и инструменти са търговията с валути, договорите за разлика върху фючърси и акции, както и директният достъп до американските акции и борсово търгувани фондове.

- Възнамерявате ли да разработите собствена платформа за достъп до БФБ-София?

Създаваме технологиите си вътре във фирмата и не сме ползвали български разработчици, но планираме да го направим в бъдеще.

- Планирате ли създаване на договорни фондове, а също така Boston Merchant Financial има ли управляващо дружество и ще предлагате ли неговите фондове?

BMFN не управлява свои фондове. - Обмисляте ли да станете първичен дилър на ДЦК?

Не мисля. Ще продължим да се занимаваме с валути, фючърси и акции

- Колко е персоналът ви в момента и с колко планирате да го увеличите до края на годината?

Персоналът ни е 150 човека, към които ще добавим още 20-25 в София, която е центърът ни за Европа и оттук ще търсим разширяване на мрежата си в региона.

- Ще търсите ли разширяване в съседните на България страни?

Навсякъде, където, както е формулирано в логото ни, можем да „осигурим достъп до глобалния пазар на местно ниво“.

* Преди да се присъедини към BMFN в началото на 2009, където понастоящем е директор, Пол Белогур работи четири години като ръководител на отдел Валутна търговия за дребни клиенти в IFX Markets, а в периода 1995-2001 - в Bank of Boston Fleet Bank, като трейдър, дилър, а така също и в продажбите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:43 | 14.09.22 г.
fallback