”Удължаването на търговската сесия на БФБ не доведе до повишаване на оборота в първия ден на юли, като оборотите дори спаднаха спрямо миналата седмица. Увеличи се единствено времето без сделки. Все пак нека бъдем оптимисти, всяко начало е трудно, но може да доведе до щастлив край”, заяви Владислав Панев*, председател на Съвета на директорите на УД Статус Капитал.
”Иначе атрактивните през годината акции като например Адванс терафонд, Феърплей пропъртис и някои други продължиха устремния си ход нагоре, като доходността от тях е 40 и повече процентa само за 2012 година. Така че поводи за оптимизъм не липсват. На обратния полюс са упорито пренебрегваните от инвеститорите от известно време насам компании. Нови дъна за всички времена регистрираха акциите на Химимпорт и Енемона, а Еврохолд е на повече от едногодишно дъно. Несполуките около ОЦК Кърджали не охладиха ентусиазма на малобройните му почитатели, като цената на акциите му се покачи с 9% при оборот от ... 31 лева.
Много е вероятно в съвсем близко време да станем свидетели на дългосрочна развръзка по позицията. Дали тя ще е в стил Кремиковци... предстои да видим в поредния епизод от драмата. Надявам се, че дори и в най лошия случай работниците в комбината ще получат дължимите заплати.”, сподели Панев.
Оборотът на БФБ-София възлезе на едва 204 хил. лв. и 190 сделки в първия ден с удължена до 17 ч. търговска сесия. Търговията с книжа на дружествата от SOFIX беше за едва 77 404 лв., като индекса се повиши с 1,23% до 296,59 пункта.
В мотор на индекса се превърнаха ПИБ АД с ръст от 4,85% до 1,536 лв. за акция и Адванс Терафонд АДСИЦ с 3,76% ръст до 1,85 лв. Спад с 6,72% до 26,11 лв./акция отчете Неохим АД. Случайно или не, ръстът на SOFIX дойде след 16 ч., когато стана ясно, че България е пласирала успешно еврооблигации за 950 млн. евро при доходност около 4,5% годишно.
Между 14 и 16 ч. днес SOFIX буквално не се движеше, сочи графиката му. Изводът е, че удължаването на борсовата сесия дава резултат в моментното отиграване на новината за българския дълг. Ръстът след новината бе с 1,38%, докато преди това основният борсов измерител беше на червена територия.
BGREIT се повиши с 0,54% до 71,01 пункта, а BG40 и BGTR30 се понижиха със съответно 0,22% до 107,23 пункта и 0,04% до 237,47 пункта.
С най-голям оборот бяха Адванс Терафонд АДСИЦ с 25 хил. лв., Северкооп Гъмза холдинг АД с 22 хил. лв. и Експат Бета АДСИЦ с 20 хил. лв.
*Мнението е лично и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението