Стара планина холд АД удвоява печалбата си до 2,2 млн. лв. за 2012 г., показва отчетът на дружеството, публикуван чрез Бюлетин Investor.bg.
Увеличението е резултат от притока на дивиденти към компанията-майка. Те са с 1,09 млн. лв. повече и са за общо 2,48 млн. лв. през 2012 г. Ръст има и при приходите от депозити с 50 хил. лв. до 307 хил. лв. за 2012 г.
Разходите за възнаграждения и осигуровки намаляват с 15 хил. лв. до 449 хил. лв. за 2012 г. Общите разходи за дейността на холдинга за 2012 г. са 601 хил. лв., като се увеличават с 13 хил. лв. С 32 хил. лв. до 77 хил. лв. са повишени тези за външни услуги.
Основните участия на Стара планина холд АД са 30,9% от капитала на М+С Хидравлик АД, 64,5% от Хидравлични елементи и системи АД и 51,4% от Елхим-Искра.
Холдингът обяви и прогнозни продажби за януари 2013 г., като те включват 7,6% спад на консолидираните продажби до 13,6 млн. лв. При М+С Хидравлик АД се очаква понижение на продажбите с 16,8% до 6,76 млн. лв.
Прогнозата за Хидравлични елементи и системи АД е за 9,85% ръст на продажбите до 3,57 млн. лв., докато при Елхим-Искра се очаква понижение с 3,56% до 2,68 млн. лв.
За цялата 2012 г. М+С Хидравлик АД отчита печалба преди данъци от 12,12 млн. лв., при ХЕС тя е 2,62 млн. лв., а при Елхим-Искра възлиза на 2 млн. лв.
Съответно продажбите при М+С Хидравлик са за 80 млн. лв. през 2012 г. (спад с 13% на годишна база), за 36 млн. лв. при ХЕС (спад с 10%) и за 30,7 млн. лв. при Елхим-Искра (спад с 20% на годишна база).
Акциите на Стара планина холд АД поскъпват с 13% за последните 12 месеца до 2,71 лв./акция и 57 млн. лв. пазарна капитализация. Разпределен е и брутен дивидент от 1,402 стотинки на акция.
Свързани компании:


Кои са седемте най-горещи дестинации в света за 2026-та?
Илон Мъск е първият човек в историята, чието нетно богатство надхвърля 600 млрд. долара
19-годишен българин е загинал на фронта в Украйна
Сушата предизвиква срутвания на земята и отромни дупки в Турция
Тръмп и глобалната „бролигархия“ — сливането на властта, парите и семейните интереси
Китай облекчава митата върху вноса на свинско месо от ЕС в окончателно решение
Европа отменя забраната за двигателите с вътрешно горене
Защо Chase на J.P. Morgan и дигиталните му съперници обожават Германия
„България Еър“ и Летище „Васил Левски“ – София посрещнаха 8-милионния пътник за 2025 година
Българският имотен пазар – добри, лоши и зли практики
Китайците нямат спиране – ще участват в 24 часа на Льо Ман
Трябва ли да се сменят и сензорите за следене на налягането с гумите
Световната автомобилна индустрия изпадна в дълбока криза
5 мита за SUV, които е време да изчезнат
Renault слага край на най-малко известната си марка
Как Испания поддържа своите фрегати F100 актуални до 2045 г.
Гуинет Полтроу се оплака - съпругът ѝ мрази Коледа
Тръмп ще направи обръщение към нацията утре
Тръмп подписа рекорден брой изпълнителни заповеди през 2025 година
Костадинов: Трябва да се раждат повече деца и да има повече стабилни семейства