fallback

Кирил Пендев вече не е член на УС на Токуда Банк

След промяната банката се представлява само от изпълнителните си директори Ваня Василева и Боян Икономов

16:53 | 07.12.15 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Кирил Пендев вече не е член на Управителния съвет (УС) на Токуда Банк АД. Това става ясно от вписването в Търговския регистър с дата 2 декември 2015 г., за което съобщава банката в качеството си и на инвестиционен посредник чрез БФБ-София на 7 декември.

След промяната Токуда Банк се представлява само от председателя на УС и изпълнителен директор Ваня Василева и другия изпълнителен директор и член на УС Боян Икономов.

Преди промяната банката се представляваше от Василева, Икономов и Пендев.

УС на Токуда Банк е вече тричленен, като третият член е Димитър Славчев.

Кредитната институция има двустепенна форма на управление, състояща се от Надзорен съвет (НС) и УС. Председател на НС е Артур И. Стерн, заместник е Tokushukai Incorporated  чрез своя представител Ейджи Йошида, а Димитър Стоянов Вучев е член. Мандатът на УС изтича на 15 юни 2017 г., а на НС – на 12 юни 2019 г.

Мажоритарен собственик на банката е Tokushukai Incorporated, Tokyo, Japan, който притежава 99,53% от капитала. Токуда Банк не е публична, но е една от малките банки на българския пазар.

Към 30 септември 2015 г. тя има активи за 425,695 млн. лв., като на практика са без промяна спрямо същия период на 2014 г. Банката изпрати деветмесечието със загуба в размер на 948 хил. лв., която намаля значително в сравнение с отрицателния финансов резултат за 5,549 млн. лв., отчетен през деветте месеца на 2014 г. Депозитната база на Токуда е в размер на 251,2 млн. лв.

В началото на септември 2015 г. Българска народна банка не разреши на Индустриален Холдинг Доверие да придобие Токуда Банк. Решението дойде близо 3 месеца, след като в края на май дъщерното дружество на Доверие Обединен Холдинг АД подписа предварителен договор за закупуване на дела на Tokushukai Incorporated.

В междинния доклад за дейността на Доверие Обединен Холдинг, придружаващ финансовия отчет за третото тримесечие на 2015 г., стана ясно, че дружеството е направило разходи за придобиване на инвестиции в размер на 615 хил. лв. От документа стана ясно, че сумата представлява плащания за финансов преглед и правни консултации във връзка с придобиването на Токуда Банк АД. Те бяха отнесени като разход, след като БНБ не одобри сделката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:26 | 13.09.22 г.
fallback