Съветът на директорите на Софарма Трейдинг АД предлага брутен дивидент от 0,3 лв. на акция за 2015 г., показва дневния ред на общото събрание на акционерите, свикано за 17 юни 2016 г. от 15 часа. Поканата е представена за вписване в Търговския регистър.
Това е увеличение от 11,11% спрямо разпределените брутно 0,27 лв. на акция за 2014 г.
За дивидент са предвидени 9,872 млн. лв. при обща печалба за 2015 г. от 12,16 млн. лв., което прави 81,2% коефициент на изплащане.
Акционерите ще гласуват също така за освобождаване като член на Съвета на директорите Александър Калоферов Райчев и за избор на негово място с двугодишен мандат Ангел Йорданов Йорданов.
Предлага се месечно възнаграждение на членовете на Съвета на директорите от 2 000 лв. Ще се гласува за бонус на изпълнителния директор в размер на 1% от печалбата за 2015 г., като 40% от този бонус ще се изплаща разсрочено за 3 години на равни месечни плащания.
Ще бъдат гласувани и рутинните точки за редовно годишно общо събрание на акционерите, като одобрение на отчети, освобождаване на ръководството от отговорност и други.
Акциите на Софарма Трейдинг АД поскъпват с 1,89% през последните 12 месеца до 5,4 лв. за акция и 178 млн. лв. пазарна капитализация. Разпределен е и брутен дивидент от 0,27 лв. на акция, поради което общият ръст от капиталова и дивидентна доходност е от около 7%.
Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът на статията притежава 1 акция от капитала на Софарма Трейдинг АД.
Свързани компании:


Тъжна вест! Почина един от най-големите архитекти в историята
Какво време ни очаква в неделя?
Внимание! Чакат ни мощни магнитни бури в следващите дни
Желязков посети Монетния двор, за да види лично как се секат българските евромонети (СНИМКИ)
"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Божидар Божанов: По всичко изглежда, че провокаторите са действали с МВР
Разходите за заплати нарастват с около един милиард евро
Румен Петков: Омразата тръгва от парламента
Желязков: Българските евромонети ще са законно платежно средство от 1 януари
„Арда“ надви „Локомотив“ на „Лаута”