Държавата е приела плащания в поименни компенсационни бонове (ПКБ) за 7,56 млн. лв. номинал от началото на годината до 22 август 2016 г., показва справка на Investor.bg в данните на Централен депозитар АД.
Издадените през периода книжа са за 94 734 лв. номинал, поради което нетното намаление е със 7,46 млн. лв. номинал до 240,4 млн. лв. към 22 август 2016 г., показват данните.
За сравнение - през 2014 г. за плащания към държавата бяха използвани 5,64 млн. лв. номинал ПКБ, а новоиздадените бяха 656 хил. лв. номинал. През 2015 г. бяха 6,98 млн. лв. за плащания и новоиздадени за 363 хил. лв. номинал.
Цената на ПКБ беше около 0,7 лв. за 1 лв. номинал в последните месеци, но последва силен спад до 0,52 лв. за 1 лв. номинал. Понижението за година е от 13%.
Компенсаторни записи (КЗ) за 490 хил. лв. номинал са използвани за плащания от началото на годината до 22 август 2016 г., новоиздадените са за 1,09 млн. лв. номинал, а нетното увеличение е с 603 хил. лв. номинал до 157,5 млн. лв. номинал.
При жилищните компенсаторни записи (ЖКЗ) са използвани за плащания към държавата 79 400 лв. номинал., новоиздадените са за 142,5 хил. лв. номинал и общият размер в обращение нараства с 63 100 лв. номинал до 37,8 млн. лв. номинал. Последната сделка е при цена от 0,274 лв. за 1 лв. номинал.
Общият размер на КЗ и ЖКЗ към 22 август 2016 г. е 195,3 млн. лв. номинал, като в плащания към държавата са използвани 570 хил. лв. номинал, но общият обем в обращение е нагоре с 666 хил. лв.
Общият размер в обращение на трите вида компенсаторни инструменти е 435,7 млн. лв. номинал към 22 август 2016 г. и намалява с 6,8 млн. лв. от началото на годината.
Държавна земеделска земя вече може да се купува с КЗ и ЖКЗ, а не както до 2014 г. - само с ПКБ, гласят промените в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи приети през 2014 г. Промените обаче не са отразени в съответната наредба.
Затова вероятно земята продължава да се купува само с ПКБ и това е причината те да са близо двойно по-скъпи. Компенсаторните записи и жилищните компенсаторни записи се приемат за плащане на лихви по Закона за управление на необслужените кредити (ЗУНК).
* Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът на статията притежава поименни компенсационни бонове.
Свързани компании:


„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Втора сесия на матурите, хиляди зрелостници на изпит по БЕЛ
Земетресение с магнитуд 6,7 разтърси южната част на Перу
Днес слънчево и тихо, а следобед изключително горещо
Защо войници, родени в Украйна, са се сражавали на страната на Русия?
преди 9 години Б,Б да провери спешно ,КОЙ умишлено не вписва наредбите вече 2 години ,за да може този който изкупи преди това много ПКБ да е единствен играч на търговете и да печели за сметка на всички държатели на компесаторки,Закон има КОЙ го спира,Е няма друга такава Държава, отговор Сигнализирай за неуместен коментар