Основният индекс на Българската фондова борса (БФБ – София) записа осма поредна печеливша сесия във вторник, като нарасна с 0,89% до 711,440 пункта. Това доближава индекса до нови върхове, като за последно на по-високо ниво той е бил на 3 октомври 2008 г., когато приключи търговията на ниво от 751,670 пункта.
Час преди да приключи търговията, SOFIX докосна ниво от 712,84 пункта, но не успя да го задържи.
Днес обаче не всички индекси останаха на зелена територия, като равносметката от деня е по-скоро за смесена сесия. По-широкият BGBX40 се понижи с 0,18% до 134,30 пункта, секторният BGREIT прибави 0,87% до 114,13 пункта, а равнопретегленият BGTR30 отписа 0,41% до 534,18 пункта.
Оборотът на регулиран пазар остана на по-ниски от обичайното нива от 586,3 хил. лв. По време на сесията бяха сключени 298 сделки с 47 търгувани емисии.
Най-печелившата компания е Първа инвестиционна банка (ПИБ), която прибави 3% към цената на акциите си, като изпревари по ръст Софарма, оставаща на втора позиция с повишение от 2,7%. Поскъпването на книжата на фармацевтичната компания беше стимулирано от позитивните финансови данни за първото полугодие.
Компанията отчете ръст на приходите от продажби за първото полугодие с 18% спрямо същия период на 2016 г. От януари до края на юни продажбите за вътрешния пазар нарастват с 1%, а продажбите за износ - с 30%.
На трето място по ръст след нея се нарежда М+С Хидравлик АД, която прибави 2,4% към цената на акциите си.
Най-губещата компания е ЧЕЗ Разпределение България АД със спад на цената на акциите от 9,4%, на второ място е Неохим с понижение от 1,6%, а трета е Монбат, чиито книжа поевтиняха с 0,6%.
Лидер по оборот е Елана Агрокредит със 187,9 хил. лв., следвана от Централна кооперативна банка с 47,1 хил. лв. и Софарма с 46,5 хил. лв.


МВР събра над 6 млн. евро от глоби
Имаме едно от най-чистите морета в Европа
Окончателно: Вече носим безплатно в самолета малка раница или чанта
Керемедчиев: Видяхме признание, че договорът "Боташ" бил неизгоден за България
Костадинов: Радев е обещал на Турция магистрала "Черно море"
Мощни бури в Китай взеха жертви и нанесоха щети на земеделието
Надценените имоти вече трудно се продават на охладения пазар у нас
Съдът разреши на Льо Пен да участва на изборите за президент на Франция
Красотата в рисковото финансиране
Ondas: Надпреварата във въоръжаването започна, част 2
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Електромобили със 130 км/ч: Топ 10 на моделите с най-голяма автономия
McLaren сбъдна мечтата на своя създател
Марин Льо Пен бе осъдена на три години условно по делото за евросредствата
И Буданов предупреждава: Русия има готовност за атака по ЕС
За пръв път жена: Проф. Елиза Стефанова е новият ректор на СУ
Софи Кънингам, която стана меме кралица само с един пръст (СНИМКИ+ВИДЕО)
2673 нарушения на камиони за седмица: "Диагнозата е липса на контрол"