Водещият индекс на Българска фондова борса SOFIX е на предпоследно място сред основните показатели в региона на Централна и Източна Европа през март със спад от 5,43%, става ясно от изчисленията на Investor.bg. Това представлява влошаване на позицията на показателя, който през февруари беше с четири места по-нагоре в класацията, включваща общо 19 страни.
От началото на годината до края на март отстъплението на SOFIX е с 4,17%.
Най-губещият пазар в региона на ЦИЕ е Гърция, чийто показател ASE губи 6,60% от стойността си. Точно преди SOFIX пък се класира полският измерител WIG, който се придвижва в посока надолу с 5,39%.
С най-малък спад за месеца се отърва основният индекс в Словения – от 0,05%.
През изминалия месец на най-голям интерес се радваше фондовата борса в Румъния, като местният индекс BET се разписа с повишение от 2,70%. Ръст от над 2% отчитат и индексите в Литва, Казахстан и Украйна.
От общо 19 водещи показатели в региона, включени в изчисленията, 13 се нареждат в негативната класация, докато само 6 са плюс.
Единствено фондовите борси в Естония и Русия, които през февруари бяха на зелена територия, приключват март на червена. Литва и Чехия пък успяват да обърнат посоката на движение на пазара през третия месец от годината във възходяща.
Таблица: Изчисления на Investor.bg


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Какво означава, ако видите черен кос?
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026
преди 8 години Батя, съжалявам за грешката, коригирахме материала. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Въпреки това българският бенчмарк остава на зелена територия за периода от началото на годината досега, като от януари до края на март се повишава с 1,33%. "Абе я си проверете изчисленията! Софикс завършва 2017-та на 677,45 пункта. За тримесечието е надолу с около 3,5%Хайде по-сериозно! Елементарни грешки!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар