Шуменският производител на алуминиеви изделия "Алкомет" АД отчита спад от 11% на нетната печалба до 8 млн. лв. за полугодието на 2018 г. спрямо 9,04 млн. лв. за същия период на 2017 г., показва отчетът на дружеството, публикуван чрез БФБ АД.
Приходите от продажби на продукция се увеличават с 9,5% на годишна база до 194,2 млн. лв. за първото полугодие на 2018 г.
Разходите за материали отчитат ръст от 10,3% на годишна база до 145,7 млн. лв. поради поскъпване на алуминия на Лондонската метална борса.
Разходите за възнаграждения и осигуровки се увеличават с 10,8% на годишна база до 13,53 млн. лв., като в шуменското дружество работят 970 души.
Разходите за външни услуги са нагоре с 16% на годишна база до 7,19 млн. лв. за януари-юни 2018 г.
Компанията работи на 100% от капацитета си и се опитва да увеличи рентабилността с промяна на продуктовия микс. Отчетен е например четворен ръст при алуминиевото фолио за конвертиране, но той е за сметка на спад при основния продукт, домакинско фолио и т.н.
Продажбите в България са с дял от само 3,9%, а останалото е за износ. С дял от 24,1% е Германия, с 12,6% е Полша, с 10,8% Италия, с 9,62% Испания и т.н.
Основните акционери са "Алуметал" АД с дял от 73,25% и FAF METAL SANAYII VE TIVARET AS с 16,86% към 30 юни 2018 г., като общо това възлиза на 90,11%. Общо 2 493 физически лица държат 0,9% от капитала.
Акциите на "Алкомет" АД поевтиняват с 24,3% в последните 12 месеца до 13,1 лв. за акция и 235,2 млн. лв. пазарна капитализация. През периода е разпределен и брутен дивидент от 0,257833 лв. на ценна книга.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
Свързани компании:


Отново се появи мазут в Синеморец
Шефове на агенции със заплати като председателя на Народното събрание
Варна посреща тази вечер балетния спектакъл „Сънят на Пилат“
Ивайло Мирчев: Това не е бюджет на реформите - или е сгрешен, или е злонамерен, но ще плащат всички
Алибегов: Когато видите цени, които не ви изнасят, правите две крачки вляво и сядате в друго заведение
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Американците все по-често напускат районите с висок риск от наводнения
Бърнам наследява икономика, която тепърва започва да се възстановява
Оман е уведомил съюзниците, че ще има такси за Ормузкия проток
Разгромът на AI сектора разкри машината за спекулации на Уолстрийт
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Световната купа "Варна" 2026 събира 437 млади каратеки от 25 държави на 7 юли
Жълт код за опасно горещо време е обявен за утре в 14 области
Съдът остави в ареста обвиненият за катастрофата със загиналите деца край Мездра
Хари Стайлс се задави с вода и падна на сцената ВИДЕО
Мирчев: Бюджетът е злонамерен, всички ще плащат