fallback

Владислав Панев: Листването на големи компании ще установи реалната им оценка

Купувачите на имоти трябва да имат план Б и да са в готовност за по-високи месечни вноски, посочи финансовият експерт

19:37 | 29.10.18 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Големите български компании не са листвани на БФБ. С листването им ще се установи реалната им оценка, за да има в какво да инвестират пенсионните фондове и за да се прецизира прозрачността и корпоративното управление на компаниите.

За това настоява Владислав Панев, член на председателския съвет на Демократична България в предаването "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.

Основният проблем на държавните компании според него е, че “те са ведомства, а не корпорации”.

Експертът е убеден, че цените на акциите и някои суровини ще са по-добро убежище за инвеститорите от дългосрочните държавни облигации

Ангела Меркел "беше канцлер на Германия дълго време в период на отложени и нерешени проблеми в еврозоната. Дълговете на Италия, Испания, Гърция не са намалели. Краят на икономически цикъл на глобален растеж затваря важен период. В същото време имаме ново правителство в Италия, управлявано от популисти. Предстои да проследим развитието на пазарите", коментира той и посочи, че до момента, в който Меркел е канцлер, “трудно ще уточним какво ще бъде влиянието ѝ до края на мандата”.

Според Владислав Панев “управлението на Салвини, търговската война на Тръмп и още няколко глобални играчи” влияят на международните пазари.

“Търговската война, която Тръмп води, може да има и положителни резултати, но в краткосрочен план това ще доведе до увеличаващи се дефицити и лихви, и висока инфлация", прогнозира финансовият анализатор.

Той очаква при развиващите се пазари в Централна и Източна Европа да има колебания и волатилност на акциите.

"Проблемът сега ще бъдат с държавните облигации и срива в цените им. Цените на акциите и някои суровини ще са по-добро убежище за инвеститорите, отколкото депозитите и дългосрочните държавни облигации", смята съпредседателят на Демократична България.

Той напомни, че основният експортен пазар на България е ЕС.

“Ще видим какво ще се случи и с имотния пазар в България. Купувачите трябва да имат план Б и да са в готовност за по-високи месечни вноски. За мен увеличаването на данъци и осигуровки в този период е, меко казано, неразумно. Не вярвам, че в София при пазара на имоти има кой знае какъв балон и че цените могат да паднат с повече от 10-15%. Проблемът е, че има много свободни, необитавани апартаменти. Съветът ми към купувачите е да направят така, че да са в състояние да изплащат заемите си. В дългосрочен пан очаквам пазарът на имоти в София да е в растеж", убеден е Владислав Панев.

Повече от разговора вижте във видеоматериала.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:32 | 04.09.22 г.
fallback