Акциите на ПИБ АД, „Трейс груп холд“ и „Зърнени храни България“ АД отчитат над 50% ръст в стойността за последните 3 месеца сред 40-те най-ликвидни борсови компании, част от индекса BGBX40, показва динамичната база данни на Investor.bg.
Банковите акции поскъпват с 85% до 2,78 лв., тези на „Трейс“ са нагоре с 63% до 3,68 лв., а на „Зърнени храни България“ АД са с 50,94% до 0,16 лв.
С най-силни спадове за три месеца се отчитат „Монбат“ АД с минус 22% до 3,3 лв., „Актив Пропъртис“ АДСИЦ с отстъпление от 6,5% до 8,65 лв. и „Синергон холдинг“ АД с минус 5% до 0,71 лв.
SOFIX се повишава с 10% в последните 3 месеца, като периодът обхваща реакцията след резкият спад около обявяването на карантината в страната в средата на март 2020 г. Затова за последните 6 месеца има спад с 16% до 459,39 пункта. Следвателно първо е имало спад с около 25% и след това възстановяване с около 10%.
Може да се каже, че търговията на БФБ е била динамична.
За последните 6 месеца с най-голям ръст в цената сред 40-те най-ликвидни акции са тези на „Неохим“ АД с повишение от 59% до 27 лв., като резултат от обявеното понижение в цената на природния газ. Следват „Актив Пропъртис“ АД с 33% до 8,65 лв. и „Чайкафарма“ с 13% до 12,3 лв.
В дъното за 6 месеца са „Монбат“ АД с минус 48%, „Сирма груп холдинг“ А с 35% до 0,408 лв. и „Агрия груп холдинг“ АД с минус 33% до 5,05 лв.
Къде са 3-месечните лидери?
За шест месеца акциите на ПИБ поевтиняват с 6,08% до 2,78 лв., „Трейс груп холд“ АД беше надолу с минус 7,54% до 3,68 лв., а тези на „Зърнени храни България“ АД с 25% до 0,16 лв.
За последите 12 месеца SOFIX е със спад от 20,53% до 459,39 пункта. Тримесечните лидери отчитат спад с 16% при ПИБ, ръст с 31% при „Трейс“ и 33% спад при „Зърнени храни България“.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава акции в някои от изброените компании.
Свързани компании:


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
САЩ плащат най-високата доходност по 30-годишен дълг от четвърт век
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Защо следващата глобална икономическа криза може да бъде в Китай?
Турция изстрелва свой космически апарат до Луната в началото на 2027 г.
Откриха ценна находка при разкопките на средновековния град Русокастро
Румъния не е готова за еврото, не изпълнява нито един критерий