Производителят на батерии и акумулатори „Монбат“ АД приключва 2020 година със спад на приходите и нетната печалба.
Дружеството отчита нетни приходи от продажби на стойност 308,9 млн. лв., което представлява намаление от 6,6% в сравнение с предходната година, показва консолидираният отчет на производителя, разпространен чрез БФБ – София.
Намалението на приходите за периода януари-декември 2020 г. спрямо съпоставимия период през 2019 г. се дължи главно на спада на продажбите на антимониеви оловни сплави към трети страни, които продажби не са част от основната дейност на рециклиращата дивизия, и по-ниските нива на LME индекса на олово за периода.
Към края на декември EBITDA (печалбата преди облагане с данъци и амортизации, увеличена с финансовите разходи и намалена с финансовите приходи) на „Монбат“ нараства с 3% до 36,6 млн. лв.
Показателят EBIT (печалбата преди облагане с данъци, увеличена с финансовите разходи и намалена с финансовите приходи) е на стойност 16,5 млн. лв., като се понижава с 3,6%. Намалението се дължи на увеличението на амортизационните разходи, като съществена част от тях се дължат на амортизационни отчисления във връзка с приета счетоводна политика относно придобит инвестиционен имот през юли 2019 г., както и на други еднократни проявления през 2020 г. и 2019 г.
"Монбат" има вземания от един клиент в Близкия изток, деноминирани в щатски долари, а отслабването на нигерийската найра също засяга търговската операция на групата в Нигерия.
Консолидираната нетна печалба от продължаваща дейност е в размер на 6,3 млн. лв., като записва спад от 35,4% в сравнение с края на декември 2019 г. Намалението произтича както от посочените вече обстоятелствата, довели до по-ниските нива на печалбата преди облагане с данъци, така и на по-ниските разходи за данъци през 2019 г. във връзка с отчетени данъчни ефекти от излизането от LED осветителния бизнес сегмент. На второ място дружеството посочва еднократни проявления през 2019 г от отчетени иконимии в нетните отсрочени данъчни пасиви на групата.
От началото на годината акциите на "Монбат" поскъпват с 13,5% при пазарна капитализация от 177,06 млн. лв.
Свързани компании:


Генетичен тест ще решава кой спортист е мъж или жена за олимпиадите
Във Варна ще се проведе първото издание на Националната кампания „Детски пазар"
Радев разпредели функциите на вицепремиерите
Откриха труп до НДК
Жена загина, след като бе блъсната от кола
Седмицата в развитие: Визитата на Тръмп в Китай, Фед с нов председател
Подобрете Демократичната партия
П. Димитров: Държавата харчи като семейство, разчитащо на бързи кредити
Доц. Георги Лозанов: Свободата на словото отстъпва пред епохата на автократите
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България въпреки по-внимателното поведение на купувачите
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Mercedes-AMG показа купе за 1 милион евро
Lamborghini показа специална версия на Revuelto
Пловдив остава сред най-активните имотни пазари в България
Премиерът Радев разпредели ресорите на вицепремиерите
Бившият национал по футбол Сергей Ребров внесе част от гаранцията за Ермак
НСИ изчисли: Средната работна заплата e 1407 евро