Търговията с правата за увеличението на капитала на „Доверие обединен холдинг“ АД започва на 30 юли, като се очаква процедурата да приключи и новите акции да се търгуват на БФБ от края на октомври, става ясно от съобщение на дружеството, публикувано чрез БФБ-София.
Капиталът на дружеството ще бъде увеличен от 18 736 099 лв. на до 21 500 000 лв. чрез издаване на до 2 763 901 нови обикновени акции. Номиналната стойността на акция е 1 лв., а емисионната – 4,2 лв. Капиталът на дружеството ще бъде увеличен само ако бъдат записани и платени най-малко половината от предложените книжа, или 1 381 951 акции.
Срещу всяка съществуваща акция се издава едно право. Всеки 6,778860386 права дават възможност за записване на една нова акция.
В съобщението компанията уведомява инвеститорите, че началото на търговията с права на БФБ и на записването на новите акции е 30 юли, като ще продължи до 9 август. Аукционът за продажбата на неупражнените права ще се проведе на 13 август. Крайната дата за записване на акции е 23 август.
Очакваната дата за регистрацията на емисията нови акции и увеличението на капитала в Търговския регистър е 8 септември, като началото на търговията с новите акции на БФБ е насрочено за 25 октомври 2021 г.
Цената, позволяваща на настоящите миноритарни акционери да запишат акции от увеличението и да упражнят правото си да запазят дела си в капитала на дружеството след увеличението на капитала е 4,20 лв., докато пазарната цена на акцията е 7,3 лв. малко преди 14 часа.
Набраните средства „Доверие обединен холдинг“ ще използва в три направления - инвестиране в капитализация на „Доверие - инвест“ ЕАД – дружество, контролиращо молдовското Moldindconbank S.A, увеличаване на оборотния капитал на емитента с цел дългосрочно подобряване на ликвидната позиция и погасяване на банков дълг.
Прогнозният размер на общите разходи по емисията възлиза на 43,7 хил. лв. при записване на минималния размер и на 145,3 хил. лв. при пълно записване, като те са за сметка на дружеството.
Инвестиционен посредник, избран да обслужва увеличението на капитала, е „София Интернешънъл Секюритиз” АД, който съобщи, че заедно с холдинга организират онлайн събитие на тема: "Увеличение на капитала на "Доверие - обединен холдинг" АД ". Презентацията ще се състои на 22 юли (четвъртък) от 11.00 ч.
Водещите Светозар Абрашев от страна на упълномощения посредник, Александър Христов - изпълнителен директор и Георги Ачов – Дирекция финансови анализи от името на "Доверие - обединен холдинг" ще говорят за увеличението и ще презентират холдинга, като във втората половина на събитието ще отговарят на въпроси от страна на участниците.
В същото време „Доверие обединен холдинг“ (и по-точно дъщерното му „Доверие инвест“, което е собственик на ¾ от капитала на банката в Молдова) ще получи първия дивидент от задграничната придобивка.
Молдовската банка реализира значителна печалба спрямо пазарната капитализация на „Доверие обединен холдинг“ АД и очакванията на пазара бяха сумите от дивиденти да са значителни.
От материалите за предстоящото на 26 юли общо събрание на акционерите на банката става ясно, че ще бъде гласуван дивидент в размер на 55,7 молдовски леи на акция, което е около 5,15 лв. на акция.
Основни акционери, притежаващи по над 5% от гласовете в общото събрание на "Доврие обединен холдинг" са „Софарма“ АД с 24,81% и „Телекомплект“ АД с 8,92%.
От началото на годината акциите на дружеството поскъпват със 117,26%, а през последния един месец цената расте с 23,7% при пазарна капитализация от 136,774 млн. лв.
Свързани компании:


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам