„Индустриален холдинг България“ АД продължава да печели от повишените цени на морския транспорт за четирите си кораба и отчита 13,8 млн. лв. консолидирана печалба само за октомври, ноември и декември 2021 г., показва отчетът на дружеството, публикуван чрез Бюлетин Investor.bg.
Резултатът за последното тримесечие на 2021 г. е с 38% по-висок от средния за предходните 3 тримесечия, възлизащ на 10 млн. лв. За цялата 2021 г. нетната печалба е 43,7 млн. лв., като се подобрява силно спрямо загуба от 12 млн. лв. за 2020 г. Част от загубата за предишната година в размер на 8,8 млн. лв. идваше от обезценки.
В момента пазарната капитализация на „ИХ България“ АД е 219 млн. лв., като коефициентът цена/печалба е 5.
Консолидираният собствен капитал към 31 декември 2021 е 349 млн. лв., а активите възлизат на 384 млн. лв. Текущите активи са за 44 млн. лв., като надвишават текущите пасиви (19,4 млн. лв.) и нетекущите пасиви (13,8 млн. лв.) взети заедно (33,2 млн. лв.). Година по-рано текущите активи бяха 33,5 млн. лв., а пасивите общо 66 млн. лв. Това показва, че само за година активите са се увеличили с 10 млн. лв., докато пасивите са се стопили с 33 млн. лв., т.е. има подобрение с 43 млн. лв., което отговаря на реализираната печалба за годината.
Консолидираните продажби на услуги нарастват с 81% на годишна база до 30,8 млн. лв. през последната четвърт на 2021 г. За деветмесечието беше отчетен ръст от 45% до 67,1 млн. лв. Именно в услугите влизат приходите от собствените морски кораби на дружеството. За цялата година ръстът на приходите от услуги е 55% до 98 млн. лв. Дял имат и приходите от услуги на пристанища във Варна и Бургас, както и корабостроителницата във Варна собственост на холдинга.
Продажбите на стоки от дружествата на „Индустриален холдинг България“ АД се увеличават с 45% на годишна база до 9,2 млн. лв. през последното тримесечие на 2021 г., като за деветмесечието ръстът беше от 23% до 23,7 млн. лв. Общо за годината повишението е с 29% до 32,8 млн. лв. Отново последната четвърт е била с по-голямо ускорение. В продажбите на продукция влизат металорежещите машини на „ЗММ България Холдинг“ АД.
Проверка за притежавани акции
„Индустриален холдинг България“ е бившият „Приватизационен фонд България“, един от най-големите от масовата приватизация през 1995-1997 г. Много хора са забравили за броя на акциите си, а са раздавани и безплатни акции. Дружеството е разработило сайт за проверка, който излиза като реклама при отваряне на bulgariaholding.com и препраща към уеб страницата на инвестиционен посредник ihb.elana.net/bg
Обратно изкупуване
През януари 2022 г. „Индустриален холдинг България“ АД не е извършвало сделки във връзка с взетото решение за обратно изкупуване на акции. Общият брой на притежаваните собствени акции към 31.01.2022 г. е 10 592 226 броя акции.
Акциите на „Индустриален холдинг България“ АД поскъпват със 134% в последните 12 месеца до 2,04 лв. за акция и 219 млн. лв. пазарна капитализация.
Материалът е с информационен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава една акция в капитала на дружеството.
Свързани компании:


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Рецепти с октопод, перфектни за остатъка от лятото
Хейдън Пенетиър била с патерици преди смъртта си
Самолетоносачите на САЩ: "Плаващ затвор", където леглата се превръщат в ковчези, а небето рядко се вижда
Изкуственият интелект променя биологичните оръжия: Светът не е готов за новата заплаха
38 случая и четири жертви на западнонилската треска в Северна Македония