Икономиката може да буксува, но това не е спряло най-богатите хора на света да си купуват странни и свръхскъпи „играчки“.
Милиардерите се фукат с редки автомобили, произведения на изкуството, антики, че даже и с балсамирана акула, пише Businessinsider.
Холивудският актьор Леонардо ди Каприо стана горд притежател на първия хибриден автомобил със спортни характеристики "Фискер Карма". Цената на колата тръгва от 100 хиляди долара. Луксозното возило чакат да получат също бившият вицепрезидент на САЩ Ал Гор и бившият американски държавен секретар Колин Пауъл.
Анонимен богаташ пък се обзаведе с „Ферари Теста Роса“ от 1957 г. за 16,4 млн. долара на търг и така счупи рекорда за най-скъпата кола, продадена някога. Купувачът все още е неизвестен, но определено всички се чудят кой е похарчил толкова много пари за редкия прототип.
Доналд Тръмп си купи Боинг 757 от съоснователя на „Майкрософт“ Пол Алън за 100 милиона долара, след което му направи редица екстри. Коланите в самолета бяха инкрустирани със злато, а почти навсякъде вътре в него, както и отвън „грейна“ логото на Тръмп.
Самият Пол Алън колекционира и реставрира самолети от Втората световна война. До момента той има цели 20, които всеки може да разгледа в собствения му музей "The Flying Heritage".
Основателят на Virgin Group Ричард Брансън притежава остров Некер на Британските вирджински острови и си купи „Нимфата на Некер”, за да изследва морските дълбини. Подводницата всъщност е подводен самолет, който Брансън дава под наем за 25 хиляди долара на седмица на посетителите на острова.
Руският милиардер Михаил Прохоров си има доста играчки. Той притежава уникален виртуален ски тренажор. Прохоров определено е луда глава – снимал се е как прави акробатични номера с джет.
Режисьорът Джордж Лукас пък държи ранчото му за 100 млн. долара в Калифорния да е напълно защитено. За целта той си има две противопожарни коли и собствен екип от 12 огнеборци.
Майкъл Верет, търговец на злато от Тексас, надви шестима конкуренти и си купи прочутото кожено яке, което Майкъл Джексън носи в клипа на песента Thriller. За него той плати 1,8 млн. долара на благотворителен търг през юни.
Руският бизнесмен Владимир Антонов пък стана поредният руски собственик на британски спортен отбор, след като купи „Портсмут“ през юни.
Нюйоркският инженер и бизнесмен Дейвид Кох е припечелил 19 милиарда долара и дава милиони, за да се опита да докаже, че теорията за промяната на климата е изцяло измислена.
Като част от кампанията той инвестира във внушителен балон с горещ въздух, който спира в градовете из САЩ, за да покаже на хората, че климатичните промени са просто „горещ въздух“.
От запазените 30 научни ръкописа на Леонардо да Винчи най-известният е „Лестърският кодекс“. Съоснователят на "Майкрософт" Бил Гейтс го купи на търг през 1994 г. за 30,8 млн. долара. Това е най-скъпо продадената книга в света. След грандиозната покупка Гейтс я сканира и я записа на диск, който може да се купи за по-малко от 30 долара.
Богатството на Стивън Коен, мениджът на хедж фонд и основател на SAC Capital Advisor, се оценява на 11,4 млрд. долара. Той притежава завидна колекция от произведения на изкуството – похарчи 137,5 млн. долара за картината „Жена ІІІ" - дело на абстрактния експресионист Вилем де Кунинг, а наскоро брои и 110 млн. долара за картина на Джаспър Джонс.
На този фон една от творбите на съвременния художник Деймиън Хърст, която Коен притежава, си е направо евтина. Той купи за 8 млн. долара прочутата мъртва тигрова акула, запазена във формалдехид във витрина.
Още любопитни новини в Dnes.bg


S&P Global Ratings повиши перспективата пред рейтинга на България
В неделя: Затварят основни булеварди заради провеждането на маратон "Варна"
Отстранената от Кьовеши Теодора Георгиева съди България в Страсбург
България или Гърция - къде пазарът излиза по-евтино
DARA излиза за победа: България атакува финала на „Евровизия“ с Bangaranga
Компания за AI чипове набра $5,55 млрд. в най-голямото IPO за годината
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Си и Тръмп показаха единство за Иран и Ормуз, но не и решения
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Отстранената от европрокуратурата Теодора Георгиева съди България в Страсбург
Бългapcĸата oтбpaнитeлнa пpoмишлeнocт е в Toп 10 в Югoизтoчнa Eвpoпa
Мерките срещу инфлацията са съмнителни, ще доведат до скок на цените
Дейвид Бекъм е първият спортист милиардер във Великобритания
Затруднено е движението на АМ "Хемус", ТИР е самокатастрофирал