Резултатите на американската компания за производство на спортни стоки Nike за второто тримесечие на годината се разминаха с предварителните очаквания на анализаторите. Причина за това са увеличените разходи и цените на суровините, които влошават рентабилността, както и свиващото се търсене на международния пазар.
Компанията отчита ръст в поръчките си за периода юли - октомври със 7% на годишна база. През предходното тримесечие увеличението беше с 12 на сто, пише Ройтерс.
Печалбата на Nike за трите месеца до 31 май, които се явяват четвърто тримесечие на фискалната година на компанията, е в размер на 549 млн. долара, или 1,17 долара на акция. Спрямо същата година, когато положителният резултат бе в размер на 594 млн. долара, или 1,24 долара на акция, спадът е 7,6%.
Предварителните очаквания на анализаторите бяха за печалба от 1,37 долара на акция.
Приходите на гиганта пък се свиват с 12 на сто до 6,5 млрд. долара.
Според анализатори влошаването на резултатите се дължи на поскъпването на текстилните материали, които се използват за производстово на продуктите на компанията, както и на намаленото търсене.
Поръчките за Китай, направени през последното финансово тримесечие са нараснали с 5%, след като за същия период на миналата година бе записано увеличение от 24%.
Следеният отблизо брутен марж e намалял с 1,5 процентни пункта, като вече близо година бележи спад.
След края на вчерашната борсова сесия в Ню Йорк акциите на Nike потънаха с близо 13 на сто до 84,40 долара за брой. Пазарният оптимизъм днес обаче подкрепи компанията и загубата се ограничава до 1,24%. Така акциите на Nike се търгуват по 96,90 долара за брой.


ПСЖ спечели Интерконтиненталната купа
НС прие на второ четене промени в Закона за ДДС
Младежи, участвали в антиправителствените протести, създадоха инициатива "СТОП"
Мъж беше прегазен от три коли на АМ "Тракия"
Желязков: Очевидно е, че отиваме на избори
Проф. Спасов: България има нужда от малки модулни реактори за балансиращи мощности
Прекрояването на доктрината на САЩ за Латинска Америка е ужасна геополитика
Ziemba очаква AI да подкрепи търсенето на газ през 2026
Ziemba: Ситуацията около Венецуела ще се отрази на Русия, Иран
Ziemba: Следим предлагането на петрол и от Гвиана
Как евтина тръба спестява сериозна сума от гориво
Главният дизайнер на Mercedes напуска
Нова технология разпознава пияните шофьори зад волана
Отмяна на забраната на ДВГ – какво означава това за шофьорите?
Ford обяви промени в стратегията и отписа 20 милиарда долара
Мадона и Гай Ричи се събраха за първи път близо 20 години след трудния им развод
Любомир Николов за камерите в училище: За първи път се сблъсквам с нещо подобно
Ива Митева: Най-подходящ за служебен премиер е омбудсманът
Как любимата поп звезда на Путин се превърна в "най-мразената жена в Русия“
Пламен Димитров: Индексацията на заплатите спрямо инфлацията ще бъде в рамките на 4–5%