Американският инвестиционен фонд Blackstone очевидно вярва в бъдещето на пластмасовите обувки от марката Crocs. Blackstone инвестира 200 млн. долара (145 млн. евро) във финансово нестабилното дружество, както обяви производителят на обувки в неделя.
Инвеститорът придобива от Crocs конвертируеми облигации с лихва от шест процента годишно. Blackstone може да конвертира облигациите по всяко време в рамките на три години в акции, ако цената на книжата на Crocs надвиши стойността от 29 долара в 20 последователни дни на търговия. Тогава Blackstone би имал дял от 13 на сто от Crocs.
Производителят на обувки, основан през 1999 г. в американския щат Колорадо и котиран от началото на 2006 г. на фондовата борса, е в сериозна беда. Приходите за четвъртото тримесечие ще бъдат в долната част на посочената цел от 220-225 млн. долара, обяви Crocs.
Това ще означава загуба от 23 цента за акция. През есента компанията понижи финансовата си прогноза за годината, като посочи, че продажбите ѝ ще бъдат с цели 25 млн. долара по-малко от първоначално очакваното. Освен това маржовете на печалбата ѝ сериозно са изтънели, отчасти тъй като Crocs засили маркетинговите си дейности в опит да увеличи продажбите.
Акциите на Crocs, които преди 18 месеца струваха по 22 долара, в момента се разменят за 13,33 долара. В понеделник главният изпълнителен директор на Crocs Джон МакКарвъл обяви, че ще напусне компанията в края на април.
С парите от Blackstone Crocs ще финансира главно предварително обявеното обратно изкупуване на акции на стойност 350 млн. долара. Свободно търгувани след това ще са само 30 на сто от акциите.
Инвестицията на Blackstone е "вот на доверие" за компанията и за марката, каза МакКарвъл. Crocs ще се възползва от опита на финансовия инвеститор по отношение на "финансовите въпроси, връзките с клиенти, продажбите и марката".


Международният фестивал за улични изкуства с първо издание във Варна
Един загина, а 24 пострадаха във "войната" по пътищата за денонощие у нас
Хороскоп за 30 юни 2026
Един човек загина, а петима пострадаха при пожари за денонощие у нас
Путин: Русия ще продължи настъплението си до пълното превземане на четири украински области
К. Стойчев: Устойчивите региони се градят с наука, а не с краткосрочни политики
Н. Митева: Електронните рецепти ограничиха употребата на антибиотици у нас
Трафикът през Ормузкия проток намаля след нови атаки срещу кораби
Пакистан уби 29 екстремисти при нова ескалация по границата с Афганистан
За четвърта година Sunterra RE остава лидер във ВЕИ сектора
Голямата грешка, която правят много шофьори в трафика
Защо съвременните коли имат втора тръба на ауспуха
Кризата във VW може да струва главата на шефа
Как да прочетете „здравния картон" на употребяван електромобил?
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Професор от УМБАЛ "Александровска" обявява безсрочна гладна стачка
Самолет, автобус, кола, влак: Как най-евтино и бързо да стигнем до морето
Гала стана баба за втори път
Yettel обновява ТВ плановете си с повече екрани за едновременно гледане и позиции за премиум съдържание
Миланов: Част от паричните потоци за “Баба Алино” са от Дубай