Портрет на Франсис Бейкън от 1966 г., оценяван на 30 млн. паунда, ще бъде предложен за продажба идния месец, след като през ноември за триптих на художника бе платена рекордна цена, съобщава Bloomberg.
"Портрет на говорещия Джордж Дайър" , изобразяващ любовника на Бейкън, седящ в празна стая, осветявана от една крушка, ще бъде разигран на 13 февруари на търг на следвоенно и съвременно изкуство, организиран от Christie's в Лондон.
Творбата е част от ретроспективна изложба в Гран Пале в Париж през 1971 г., открита два дни след като Дайър се самоубива в хотелската стая на Бейкън. За последен път тя се появява на пазара през 2000 г., когато е продадена за 6,6 млн. долара на търг на Christie's в Ню Йорк.
Бейкън се превърна в най-скъпия художник от следвоенния и съвременен период в изобразителното изкуство, след като през май 2008 г. негов триптих от 1976 г., вдъхновен от гръцката трилогия "Орестяя" на Есхил бе продаден от Sotheby's в Ню Йорк за 86,3 млн. долара. Според Art Newspaper купувачът е Роман Абрамович.
През ноември миналата година картината "Три етюда на Люсиън Фройд", създадена от Бейкън през 1969 г., донесе 142,4 млн. долара на аукцион на Christie's в Ню Йорк, превръщайки се в най-скъпото произведение на изкуството, продавано някога на публичен търг.


Без ток във Варна на 15 май 2026
Мачовете и спортът по ТВ днес (15 май)
Виц на деня - 15 май
Протестно мотошествие ще затрудни движението във Варна днес
Времето във Варна на 15 май 2026
Докога САЩ могат да спасяват положението с петролните доставки?
САЩ са уведомили съюзниците за евентуално спиране на ротацията на войски в Европа
Тръмп искал да прибере иранския уран предимно за PR цели
Петролът се насочва към седмичен ръст, няма изгледи за край на войната с Иран
Паундът се срива след ескалация на бунта на лейбъристите срещу Стармър
Euro NCAP алармира за опасен дефект при популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Бомбата под колата в Говедарци е сложена часове преди дело между мишената и подсъдим
Бизнес Форум 2026: Печелившата устойчивост
Тръмп продава: Си поиска 150 самолета „Боинг“, дадох му 200
От Италия за "Бангаранга": Залата експлодира, много силна песен
ЦИК тегли днес номерата на бюлетините за частичните местни избори на 14 юни