Невероятният пробив на Коста Рика на Световното първенство по футбол изненада всички. Дори президентът на страната не очакваше от националния отбор по футбол да премине през групата, в която попадна, тъй като в нея се оказаха трима бивши шампиони – Италия, Великобритания и Уругвай.
Тя не само успя да постигне този успех, но го направи със стил. До момента отборът няма загуба, а последно успя да си извоюва, макар и трудно, победа в мача срещу Гърция. Дори и да не успее да продължи напред, страната ще счита представянето си на първенството за успех, пише Quartz.
Но както Bloomberg посочи по-рано този месец, валутата на Коста Рика – колонът, е втората най-зле представяща се латиноамериканска валута срещу долара тази година след аржентинското песо. Колонът поевтиня с около 9% срещу долара през тази година.
Отчасти това е преднамерена стратегия.
„Няма начин да поддържаме силен колон“, заяви президентът Луис Гилермо пред Bloomberg. “Износителите и инвеститорите в туризма полудяваха“.
Коста Рика се опитва да разнообрази туризма и селското стопанство, като привлича мултинационални компании, особено в областта на технологиите. Целта ѝ е да ги убеди да отварят собствени магазини на нейна територия.
По-рано тази година страната претърпя неуспех, след като гигантът производител на чипове Intel обяви, че ще затвори свой завод в страната, което коства на Коста Рика 1500 работни места.
Във всеки случай, най-значимият икономически ефект от успеха на Коста Рика на Световното първенство по футбол може да не се окаже в рамките на нейните граници.
Невероятната ѝ победа над шампиона Италия индиректно елиминира Англия от турнира, а както е известно, страната е обсебена от идеята за футбола. Икономистите смятат, че това би могло да има значително влияние върху потребителските разходи на британците. Експертите очакват след отпадането на Великобритания от първенството продажбите на дребно да спаднат рязко.


От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Слънчево време над по-голямата част от страната днес
Днес има ден на отворените врати за спортната колекция в Юнашкия салон във Варна
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Докога САЩ могат да спасяват положението с петролните доставки?
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Задържаха двама, откраднали 500 евро от румънец
Млада жена на тротинетка е блъсната на пешеходна пътека в Пловдив
DARA ще пее под №12 на финала на "Евровизия" утре
Летището в Хелзинки спря работа за три часа поради заплаха от дронове
Двама нови депутати от "Прогресивна България" положиха клетва
преди 11 години Ако някой е тръгнал да пише статия за икономическите проблеми на Коста Рика, трябва да напише роман за проблемите на страните около нея. отговор Сигнализирай за неуместен коментар