Думата Хелоуин (Hallowe'en) е с шотландски произход и означава „Светата нощ“. Празникът се отбелязва в християнската нощ на Вси Светии в последния ден на октомври. В миналото той често е възприеман като вечерта, в която душите са можели свободно да се скитат по земята, а злите духове, дяволът и вещиците са били най-могъщи.
Подобно на много други празници Хелоуин се е превърнал в едно от ежегодните събития, когато корпорациите могат да натрупат още малко печалба, продавайки продукти, свързани с празника – в този случай основно бонбони и костюми. Както показва графиката, вече има стабилен ръст на разходите по Хелоуин в САЩ.
Според данни на американската National Retail Federation 171 млн. американци ще празнуват Хелоуин тази година и ще похарчат доста пари междувременно, пише Statista.Тази година общите разходи в САЩ ще достигнат 8,4 млрд. долара, което е нов рекорд, посочва федерацията. 70% от хората ще раздават бонбони на 31 октомври, а 45,6% ще издълбаят тиква за фенер.
Очаква се американските потребители да изхарчат средно по 82,93 долара спрямо миналогодишните 74,34 долара. Според проучването потребителите планират да похарчат 3,1 млрд. долара за костюми (закупени от 67% от пазаруващите за Хелоуин), 2,5 млрд. долара за бонбонби (94,3% от пазаруващите), 2,4 млрд. долара за украса (70%) и 390 млн. долара за поздравителни картички (35,4%).
Още графики можете да разгледате тук



България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив
София сред най-евтините европейски градове за уикенд туризъм
Нина Добрев изненада с нова прическа, вече е блондинка
преди 9 години Тикви. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Поредният "празник" на дебилизирания консуматор... отговор Сигнализирай за неуместен коментар