Круизната компания Princess Cruise Line ще плати глоба от 40 млн. долара за замърсяване на океана с петролни продукти, съобщава The Guardian. Компанията се призна за виновна в престъплението и беше осъдена от съд в Маями, допълва британското издание.
Глобата е най-голямата, налагана досега по дело за замърсяване на околната среда от кораб, допълва Washington Post.
Базираната в Калифорния компания е част от Carnival Corp., която е най-голямата круизна компания в световен мащаб.
Разследването на щатската прокуратура показва, че на един от корабите на компанията - Caribbean Princess, са сложени тръби, чрез които се заобикалят съоръженията за събиране на отпадните петролни продукти. Така корабът години наред е изливал хиляди галони петрол във водите на океана.
Нарушението е разкрито, когато новоназначен инженер съобщил за този проблем на британските властите през лятото на 2013 г. В този момент корабът е преминавал през териториалните води на Великобритания.
Само за ден - на 26 август 2013 г., от круизния кораб са били изхвърлени 4 хил. галона петролни продукти във водите на океана около бреговете на Великобритания, показват разкритията на Министерството на правосъдието на САЩ.
Главният инженер на кораба е опитал да прикрие нарушението, премахвайки специалните съоръжения и принуждавайки екипажа да излъже британските власти, допълват от институцията
Разследващите органи на САЩ обаче са успели да разкрият престъплението, въпреки че членове на екипажа и досега категорично отричат.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Само 3500 долара: новият украински прехващач на Shahed привлича внимание
Полицията проверява незаконна помпена станция за над 500 000 лв. на яз. "Студен кладенец"
Приятелите на Джей Ло се надяват тя да даде шанс на Брет Голдстин
Диетата MIND: Шест храни за здрав мозък