Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) обвини сдружението за колективно управление на авторските права в музиката “Музикаутор” в злоупотреба с господстващо положение на пазара на музикални произведения от репертоара на сдружението, съобщават от комисията.
От КЗК посочват, че нарушението може да предотврати, ограничи или наруши конкуренцията или да засегне интересите на потребителите. То е свързано с прекратяването на договорните отношения с Българското национално радио (БНР), като това е препятствало осъществяваната от радиото дейност.
Всъщност предмет на проучване в производството е поведението на „Музикаутор“ именно във връзка с прекратяването на Договора за разрешаването на музикални и литературни произведения по радио отношения между сдружението и БНР и следващата от това невъзможност общественото радио да използва репертоара на „Музикаутор“ в програмите му.
Комисията твърди, че в хода на проучването е установено, че отношенията между страните в производството се урежда с договор за разрешаване използването на музикални и литературни произведения в радио, който е сключен на 19 декември 2011 г. „Музикаутор“ обаче прекрати договора от 1 януари тази година, като отправи предизвестие за това още на 21 ноември 2016 г.
„От водените между страните в производството преговори и от цялостното поведение на „Музикаутор“ в тази връзка може да се направи извод, че прекратяването на действащия договор между страните представлява начин за постигане на исканите от Сдружението условия за определяне размера на дължимите му възнаграждения за лицензирането на съответните права“, посочват от КЗК. Комисията допълва, че от установените факти не може да се изведе друга цел и други причини, които обективно да оправдават решението за прекратяване на договора.
КЗК твърди, че чрез действията си „Музикаутор“, като предприятие с господстващо положение, е лишило националното радио от възможност за ефективно конкуриране на пазара.
Страните в производството имат право в срок от 30 дни да предявят своите писмени възражения по предявените твърдения. Освен това могат да бъдат изслушани в КЗК в открито заседание.
Припомняме, че само преди няколко дни – на 21 юни, БНР и „Музикаутор“ най-сетне сключиха нов договор.


Във Военноморския музей представят най-новите си експонати, дарени през 2025 г.
Облачно време на много места в страната днес
Хороскоп за 6 декември 2025
Един район във Варна остава без вода днес
Без ток във Варна на 5 декември 2025
Луксозните марки и автомобилите помрачават прогнозите за Франция и Германия
Коалицията на Мерц е на ръба при решаващо гласуване за пенсионната реформа
Warner Bros. започва преговори за сключване на ексклузивна сделка с Netflix
Моди разстила червен килим за Путин, въпреки натиска от САЩ
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и алуминиево шаси
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Премиер, вицепремиер и министър на блицконтрол в НС
Борисов за протеста пред дома му: Ще дойде време да ходят пред техните къщи
Внукът на Мохамед Али ще подгрява Кобрата в Дубай
Червен код в Гърция, бурята "Байрон" настъпва здраво
ГДБОП и ДАНС разбиха група за ДДС измами, завлекли хазната с милиони