Най-новата силна двойка на Холивуд дойде от двата края на света.
Наследницата на Samsung Мийки Ли стои зад инвестиция в размер на 275 млн. долара в Skydance Media - компанията, основана през 2010 г. от сина на Лари Елисън – Дейвид, съобщава Bloomberg.
Сделката обединява богатството на Елисън - 62 млрд. долара, и това на потомката на южнокорейския клан начело на Samsung - най-богатият в азиатската страна.
Ли, която е внучка на основателя на Samsung Ли Бюнг Чул, е заместник-председател на CJ Group, чието дъщерно дружество CJ ENM е инвестирало в Skydance. CJ Group е отделен конгломерат от Samsung Group. Той отвори първото кино в родината си, инвестира в DreamWorks и финансира „Паразит”, южнокорейският комичен трилър, спечелил четири награди "Оскар" в неделя.
С огромната подкрепа на Ли за филмовата индустрия CJ финансира и разпространи три други филма, направени от режисьора на „Паразит“ Пон Джун-хо.
Skydance на Дейвид Елисън е най-известен с филмите „Мисията невъзможна“ и предстоящото продължение на „Топ Гън“. Компанията нае пионера на Pixar Джон Ласитър, за да ръководи анимационния бизнес. Той е и бивш изпълнителен директор на Walt Disney, но беше уволнен заради нарушения на работното място.
Обвързването между компаниите подчертава трайния интерес към света на развлеченията на най-богатите хора в света. През 2004 г. бившият изпълнителен директор на Ebay Джеф Скол започва Participant Media, която прави филми, насочени към социални проблеми. Сестрата на Дейвид Елисън – Меган, също е продуцент на филми, сред които „Zero Dark Thirty“ и „Phantom Thread“.
Сделката за Skydance, ръководена от инвестиционната RedBird Capital Partners, оценява компанията на 2.3 млрд. долара, според изявлението от вторник. Други инвеститори са Tencent Holdings и семейство Елисън.
Участието на Ли е още по-голям удар, след като „Паразит“ взе най-голямата награда "Оскар". Речта й по време на връчване на наградата предполага, че няма да спре с понякога предизвикателните резултати на нейната империя.
„Наистина искам да благодаря на нашата корейска филмова публика“, каза тя на церемонията в Лос Анджелис. „Това ни кара да не бъдем самодоволни и да продължаваме да натискаме директорите и създателите, както и да останем иновативни“, каза тя.
Още новини можете да видите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria


Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Меси донесе победата на Локо (Сф) над Ботев (Пд) в драматичен мач с пет гола
Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Зеленски: Русия падна ниско, атакува цивилни обекти в деня на Свети Николай
Новата стратегия за национална сигурност на Тръмп е насочена към Европа
Като робство е, нямаш права: Говорят дезертирали руски войници
Невероятен Никулден в Бургас: От ледено плуване до празнични сцени и рибен курбан
Мощни слънчеви изригвания следващите три дни