Бившата олимпийска състезателка Сейко Хашимото, участвала на седем олимпийски игри, е избрана за президент на организационния комитет на Игрите в Токио, става ясно от изявление на японката, която заменя на поста подалия преди седмица оставка Йоширо Мори.
Хашимото освободи поста на министър на Олимпийските игри в Токио, за да заеме новата позиция в комитета, съобщава Ройтерс.
Тя беше посочена от комисията по подбор като фаворит за наследник на Мори, който беше принуден да се откаже от поста заради скандала с неговите сексистки коментари преди две седмици.
Хашимото е родена в семейство на фермери в северния японски остров Хокайдо през октомври 1964 г., пет дни преди откриването на последните летни Олимпийски игри в Япония. Името ѝ идва от японската дума за олимпийски огън.
Японката може да се похвали с впечатляващ опит на олимпийските игри, като първото ѝ участие е по време на зимните Игри през 1984 г. в Сараево, тогава част от Югославия. Четири години по-късно тя се състезава в Калгари, Канада, в дисциплината бягане с кънки, а след това взима участие в летните Олимпийски игри в Сеул в дисциплината колоездене на писта.
През 1992 г. Хашимото печели бронзов медал в състезанието бягане с кънки на 1500 метра.
Тя е избирана пет пъти за член на управляващата Либерално-демократическа партия. До 18 февруари тя и Йоко Камикава, министър на правосъдието, бяха единствените жени в кабинета на министър-председателя на Япония Йошихиде Суга.
Новият ръководител на комитета ще бъде изправен пред задачата да възстанови ентусиазма около отложените с една година Игри на фона на широко разпространените съмнения относно решението на страната да организира голямо спортно събитие по време на пандемията от коронавирус.
Японското правителство и организаторите на събитието заявиха, че са решени да проведат Олимпийските игри, въпреки че Токио продължава да бъде в поредното извънредно положение заради коронавируса, като само 16% от анкетираните японци смятат, че събитието трябва да се осъществи по план.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна