fallback

Китай обеща последици за бойкота на Олимпийските игри

Няколко държави не желаят да изпратят правителствени представители на зимните игри в Пекин

10:20 | 10.12.21 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Китайското ръководство заплаши с последствия страните, които обявиха дипломатически бойкот на Зимните олимпийски игри през 2022 г. САЩ, Австралия, Великобритания и Канада „неминуемо ще платят цената за своето неправомерно поведение", заяви Уан Уенбин, говорител на външното министерство в Пекин. Той обаче не посочи конкретни стъпки за отмъщението, предава DPA.

Зимните олимпийски игри са „престижен проект“ на китайското правителство. Те ще се проведат в Пекин от 4 до 20 февруари следващата година. Планираният бойкот, обявен първо от САЩ, предвижда на игрите да не пътуват представители на правителството. От друга страна, на спортистите ще бъде разрешено да участват.

Като причина за бойкота страните посочват състоянието на правата на човека в Китай. Народната република е критикувана за отношението си към уйгурите и тибетците, както и за потискането на демократичното движение в Хонконг и заплахите срещу Тайван.

Първоначално китайското ръководство сигнализира, че няма нищо против бойкота на западните държави. В сряда говорителят на Министерството на външните работи Уенбин заяви, че никой не се интересува дали австралийски дипломати ще пътуват до Пекин за игрите. Неотдавна обаче той осъди „използването на олимпийската платформа за политически манипулации“ от страна на четирите държави. Спортът няма нищо общо с политиката, каза Уенбин и нарече бойкота на Великобритания и Канада „фарс“. Китай не е отправял покани нито към двете страни, нито към САЩ. Игрите биха били успешни и без представителите на тези страни, казва той. 

Китай не се опасява, че други държави ще последват примера им, добави Уенбин. Много държавни глави, правителствени ръководители и членове на кралски семейства са се регистрирали като посетители на зимните игри и „ние ги приветстваме".

Междувременно други държави обсъждат как да процедират по отношение на бойкота. Новият германски канцлер Олаф Шолц изрази сдържаност по въпроса. Той заяви, че ще се консултира и ще взема решения в международен контекст. Франция, от друга страна, не желае да се присъедини към бойкота. Спортът е самостоятелен свят и трябва да бъде защитен от политически влияния, заяви министърът на образованието и спорта Жан-Мишел Бланке. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:12 | 13.09.22 г.
fallback