fallback

Лунен прах от мисията "Аполо 11" беше продаден на търг за над 500 хил. долара

Прашинките са намерени в шевовете на торбичка, използвана за първата лунна проба, събрана от Нийл Армстронг, и са толкова малки, че е даден размерът в микрони

09:42 | 16.04.22 г. 1
Автор - снимка
Създател

лунен

Миниатюрно количество лунен прах беше продадено за над половин милион долара, след като НАСА удостовери, че той е от първата лунна проба, събрана от астронавта Нийл Армстронг от мисията "Аполо 11", съобщи сайтът Space, цитиран от БТА.

Аукционната къща Bonhams предложи лунния прах на аукциона "Космическа история" в Ню Йорк. Точната сума, за която беше продаден, е 504 375 долара, в която влизат и премиите. Колкото и голяма да изглежда, тя е под предварителната оценка от 800 хил. до 1,2 млн. долара. Наддаването започна от 220 хил. долара.

Мострите са толкова малки, че Bonhams не е успяла да посочи точно тегло - даден е размерът им в микрони. Прашинките са намерени в шевовете на торбичка, използвана за първата лунна проба, събрана от Нийл Армстронг. По тях именно е определено, че торбичката е от мисията "Аполо 11", след като е продадена на държавен търг през 2015 г. НАСА обаче отказва да я даде и следва серия от съдебни дела, като най-накрая тя е присъдена на купувача.

НАСА е предала и лунния прах, след като торбичката е продадена за 1 812 500 долара през 2017 г. Геоложкият му състав позволява на НАСА да определи, че са от Морето на спокойствието.

Политиката на НАСА е лунният материал от мисиите "Аполо" да е национално богатство. Правени са много малко изключения за принадлежности на астронавти, запазени за спомен, по които има лунен прах, и за два подаръка на чужди държави.

Подобни продажби са редки. През 2018 г. Sotheby's продаде единствената официално сертифицирана проба лунен прах - три миниатюрни зрънца, донесени със съветската роботизирана сонда "Луна" през 1970 г. При общо тегло около 0,2 грама те са продадени за 855 хил. долара.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:16 | 11.09.22 г.
fallback