Дейвид Хауъл Евънс, известен като „the Edge”, и Адам Клейтън, които са членове на рок групата U2, подкрепят нов технологичен фонд в Ирландия, който има за цел да набере 100 млн. евро, пише CNBC.
Говорител на базирания в Дъблин VentureWave Capital, инвестиционната компания, която стои зад фонда, потвърди, че китаристът „the Edge” и басистът Клейтън са сред инвеститорите.
Фондът „Impact Ireland” е получил приблизително 50 млн. евро през първия кръг на финансиране, който започна през септември 2019 г. и приключи през май 2020 г. Вторият рунд в момента тече.
Фондът ще инвестира в компании от Ирландия, които създават глобални „технологии за добро“. По-специално, целта ще са базирани в облака технологични компании в сектори като образование, здравеопазване, храна и земеделие, енергетика и околна среда.
“Impact Ireland” ще инвестира в до 15 „ирландски компании с висок потенциал за растеж и мащабиране“, като ще вложи между 1 и 25 млн. евро във всеки от тези бизнеси.
Фондът ще е комбинация от частни инвестиции и такива с рисков капитал. Според Pitchbook рисковият капитал ще се инвестира в стартъпи и други млади, насочени към технологиите компании чрез придобиването на миноритарен дял.
Междувременно частният капитал често финансира по-зрели компании в традиционни индустрии, като обичайно придобива мажоритарен дял в тези организации.
“Impact Ireland“ ще инвестира и в насочени към печалбата компании, които се съобразяват с целите за устойчиво развитие на Организацията на обединените нации. Бившият ирландски лидер Енда Кени е председател на глобалния консултативен съвет към фонда.


В неделя: Затварят основни булеварди заради провеждането на маратон "Варна"
Отстранената от Кьовеши Теодора Георгиева съди България в Страсбург
България или Гърция - къде пазарът излиза по-евтино
DARA излиза за победа: България атакува финала на „Евровизия“ с Bangaranga
Варненски учител с отличие в националния конкурс „Учител на годината 2026“
Шефът на ЦРУ посещава Куба - нов знак за разочарованието на САЩ от преговорите
Си и Тръмп показаха единство за Иран и Ормуз, но не и решения
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Защо класическите Citroen-и нямат стандартен педал за спирачка
Ето я най-новата марка на BMW
Новият VW ID. Polo GTI - над 220 к.с. и 420 км пробег
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Бългapcĸата oтбpaнитeлнa пpoмишлeнocт е в Toп 10 в Югoизтoчнa Eвpoпa
Мерките срещу инфлацията са съмнителни, ще доведат до скок на цените
Дейвид Бекъм е първият спортист милиардер във Великобритания
Затруднено е движението на АМ "Хемус", ТИР е самокатастрофирал
В кадър: Генералната репетиция на DARA преди финала