Това не беше добър ден за Марк Зукърбърг. В сряда главният изпълнителен директор на компанията майка на Facebook Meta представи разочароващи данни за тримесечието, в резултат на което цената на акциите се срина с 23% след края на търговията.
Ако лошото настроение продължи и в четвъртък, когато борсата в Ню Йорк отвори, Зукърбърг ще е загубил 24 млрд. долара от личното си състояние - поне на хартия. Според данни, събрани от Bloomberg, това е една от най-големите еднодневни загуби в историята и би намалила състоянието на Зукърбърг от 120 млрд. на 97 млрд. долара. Така той вече няма да е в списъка на десетте най-богати хора в света.
В сряда обаче в разговора с анализаторите Зукърбърг се опита да направи положителна равносметка на дейността на компанията си. „Доставихме продукти, общността ни продължи да расте, а компании от всякакъв мащаб се обърнаха към нас, за да им помогнем да достигнат до хората", каза Зукърбърг. Той обаче не спомена и думичка за факта, че за първи път в историята на Facebook се наблюдава спад на броя на дневните потребители.
Освен това Зукърбърг се опита да очертае големи граници за бъдещето развитие. Тази седмица е неговият юбилей, той управлява компанията вече 18 години. За това време, казва той, много неща са се променили: „В началото на 2000-те години текстът беше основният начин за споделяне и консумиране на съдържание онлайн - докато не се появиха камерите на телефоните ни и снимките не станаха най-важното нещо“. За същия период той се превръща от отпаднал от колежа човек в един от най-богатите хора на планетата.
А сега не някой друг, а точно Уорън Бъфет успя да изпревари Зукърбърг в списъка на най-богатите хора. През последните години 91-годишният ръководител на конгломерата Berkshire Hathaway беше многократно изпреварван от лидерите на технологични гиганти като основателя на Amazon Джеф Безос, шефа на Tesla Илон Мъск и Зукърбърг. А сега може да навакса изоставането си.
Бъфет се възползва повече от всеки друг от настоящата промяна в настроенията на фондовите пазари. Акциите на Berkshire вече са поскъпнали с 5,5% през тази година, докато широкият индекс S&P 500 е загубил четири процента от стойността си.
Berkshire залага на старата индустрия, има голямо енергийно подразделение, а портфейлът от акции на Berkshire включва книжа на банки и енергийни дружества, които са склонни да се справят добре във времена на нарастваща инфлация. Най-голямата позиция в портфейла, Apple, също наскоро отбеляза успехи. Технологичните акции от доста време са звездите на Wall Street, но напоследък изпитват особени трудности.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Парвулеску за целите на срещата Путин-Моди
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Панета: Трябва да се види подготовката за операцията на 2 септември
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Прекроеният Бюджет 2026 е факт, какво предвижда и какво премахнаха?
Времето днес: Значителни валежи, на места в планините - сняг
Възраждането на военните кораби в Европа води до завръщане на британските корабостроители
Южна Корея започва първата си програма за ракети „въздух-въздух“
Любимата TikTok звезда на Италия: 84-годишна баба призовава инфлуенсърите да работят
преди 3 години Който си купува мандра на 8-ми септември да му мисли......... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Аз не мога да повярвам, че все още има хора, които влизат във ФБ. Това го затрих преди 4-5 години и знам, че не пропускам абсолютно нищо. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Да се срива МЕТА, DIEM и целият дигитален тоталитаризъм на хер Зукърбърг! отговор Сигнализирай за неуместен коментар