fallback

Централните банки в Европа спират продажбите на злато

Решението е повратна точка в поведението на монетарните институции, които в продължение на десетилетие намаляваха златните си резерви

14:04 | 27.09.10 г. 8
Автор - снимка
Създател

Централните банки на европейските страни са преустановили политиката си по продажба на злато, с което е сложен край на продължилото повече от десетилетие ограничаване на резервите на институциите от благородния метал, съобщава Financial Times.

Банките, участващи в Споразумението на централните банки за златото – монетарните институции в страните от еврозоната, както и централните банки на Швеция и Швейцария, са променили характерното за последните години поведение.

Това споразумение поставя таван на продажбите, които отделните централни банки могат да осъществяват. Неговото подписване е дошло сред протести от страна на добивните компании, че продажбите от страна на централните банки натискат надолу цената на златото.

В рамките на последното споразумение, което е изтекло в края на миналата седмица, банките са продали общо 6,2 тона злато. Това е спад от 96 на сто, пише вестникът.

Продаденото количество е най-ниско от 1999 година насам и е доста под продадените през 2004-2005 година 497 тона злато. Промяната на това поведение идва в момент, когато централните банки в Европа преосмислят отношението си към златото на фона на дълговата криза на континента.

През деветдесетте години на миналия век и първото десетилетие от новия век централните банки водеха политика по замяна на златото, което не носи дивиденти и доходност, за държавни ценни книжа. Причината е, че правителствените облигации са носели печалба на монетарните институции.

Новината е ключова за пазара на злато с оглед предлагането. Тя означава, че голямо количество злато, което потенциално може да бъде продадено, остава извън пазара и няма да е изненадващо, ако благородният метал продължи да поставя рекорди.

От анкета сред страните от Споразумението става ясно, че едва ли те ще продадат много злато в рамките на новата година от неговото действие. Повечето централни банки не са дали детайлни данни за намеренията си, но според анализатори едва ли ще се върнем към тенденцията от последното десетилетие, когато страните от Споразумението са продавали средно по 388 млн. тона годишно.

Централните банки на Швеция, Словакия, Ирландия и Словения вече обвиха, че не планират продажбата на злато, подобни сигнали по-рано дойдоха и от Швейцария.

В досегашните версии на споразумението отделните страни са имали квоти за продажба на злато, но от 2009 година насам това условие е отпаднало, уточняват от вестника.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:44 | 11.09.22 г.
fallback