Агенцията за вътрешна сигурност в Полша е задържала 7 души, сред които и държавни служители, заподозрени в корупция около издаването на лицензи за проучвания за шистов газ, предаде Ройтерс.
Трима от арестуваните са служители на министерството на околната среда, един е от националния геологически институт, а други трима са бизнесмени, представляващи компании с резрешителни за проучвания за шистов газ, разкриха от агенцията. Имената на компаниите обаче засега са тайна.
Находищата на шистов газ в Полша привличат силен интерес, след като проучвания на САЩ доказаха, че страната има най-големите запаси в Европа в размер на около 5,3 трлн. куб. м.
Сред желаещите да разработват полските шисти са Chevron, Exxon Mobil и Marathon Oil, както и местните компании PGNiG, Lotos и PKN Orlen .
Варшава досега е издала над 100 разрешителни за проучване на находищата и се надява добивите на шистов газ да започнат преди 2014 г.
На този ресурс Полша гледа като на свеж източник на приходи в хазната и начин да намали зависимостта си от вноса на природен газ от Русия.


Арестуваха 33-годишен варненец за кражба
По 4987 евро от БВП се пада на човек от населението
НСИ: Работещите българи са 3, 726 млн. души
Осем пострадали при тежка катастрофа край Абланица
Борисов: Помолих Теменужка Петкова да махне от бюджета това, което искаха бизнесът и синдикатите
Airbus е на 133 самолета от годишната си цел
Gol.bg празнува: 20 години истинска спортна журналистика
Признаването на руската окупация ще отключи вълни от насилие далеч отвъд Украйна
Петролът поскъпва за 2-ри ден поред воден от перспективите за излишък на пазара
AI асистентите компенсират разликата между физическо и онлайн пазаруване
Малка кола на старо с автоматик – ето 4 сигурни предложения
Lexus LFA се завърна като... електромобил
Нова технология на Mercedes прави задните спирачки безсмислени
REST - една малко известна екстра в стари Audi-та и VW-та
Най-готините коли на шампиони във Формула 1
Защитата на Благомир Коцев обжалва размера на гаранцията му от 200 000 лв.
ПП внесоха вота на недоверие: Бъдещето принадлежи на младите
Пиян младеж предизвика катастрофа с двама пострадали
Варненски пожарникари с календар като Victoria's Secret
Вълнуващи празнични предложения от А1: Премиум смартчасовници с до 600 лв. отстъпка