fallback

Ценовият срив може да сложи край на шистовия бум в САЩ през май

Пренасищането на пазара е една от причините за по-бавния растеж в производството на петрол

21:12 | 14.04.15 г. 9
Автор - снимка
Редактор

Макар че шистовата революция разви американското нефтено производство до най-високите му нива за последните четири десетилетия, нейният край може да дойде много скоро, предава Bloomberg.

Администрацията за енергийна информация (EIA) на САЩ прогнозира спад в производството на суров петрол за пръв път, откакто издава месечен доклад за добива му от 2013 г. насам.

Deutsche Bank, Goldman Sachs Group и IHS предвиждат растежът на нефтеното производство в САЩ скоро да спре, поне временно, след като фючърсите записват най-ниските си нива от шест години насам. Резкият спад в цените вече принуди половината от сондажните съоръжения да преустановят работа, оставяйки хиляди служители на пазара на труда. Според Goldman причините за по-бавното развитие на петролния бум се крият в опита да се коригира пренасищането при предлагането и да се постигне баланс на световните петролни пазари.

Вървим към неизбежен край“, заявява Карл Лари, директор за петролния и газов отдел на Frost & Sullivan, по повод по-малкия брой работещи съоръжения. „Въпросът е колко бърз ще се окаже спадът. Ако е бърз, стремглав, може да имаме голям скок на пазара“.

Нивата на вътрешната продукция ще намалеят точно тогава, когато американските рафинерии възстановят производството си след сезонната поддръжка, което ще уравновеси най-голямото пренасищане на пазара на суров петрол от 1930 г. насам. Очаква се използването на американските нефтени запаси да облекчи пазара след ценовия спад с повече от 50 долара на барел от юни 2014 г. насам. 

Успокоението обаче може да се окаже само временно, тъй като много от американските производители пазят кладенци, които да използват за фракинг едва след като цените възстановят равнищата си. Според анализатори от Wood Mackenzie тези резерви вече възлизат на повече от 3 000 неизползвани кладенци.

Американското производство може бързо да се съвземе след каквото и да е възстановяване на цените“, твърди в свое проучване Адам Лонгсън, анализатор в Morgan Stanley в Ню Йорк. „Резервите от неизползвани кладенци, по-ниските разходи на обслужване, възможностите за хеджиране и изобилието от страничен капитал са в помощ на инвестициите, може би повече отколкото пазарните експерти очакват“.

Прогнозите на EIA за май включват добива на големите производители, на които се дължат 90% от растежа на вътрешното производство между 2011 и 2012 г. Изчисленията са базирани на броя работещи съоръжения във всяка рафинерия и оценки относно продуктивността им. Според Baker Hughes броят на съоръженията в страната е с 42 по-малко в сравнение с миналата седмица, достигайки 760 броя, най-ниско ниво от декември 2010 г.

Напредъкът във фракинг технологиите вече не е достатъчен, за да компенсира съоръженията, които работят на празен ход в САЩ, заявява Пол Хорснел, ръководител на стоковите изследвания в Standard Chartered в Лондон. Шистовото производство вероятно вече запада, като цялостната продукция ще се свие с 70 000 барела на ден от май до юни, казва той.

Твърденията подкрепят вече представени анализи за възможния край на петролния бум в САЩ. В средата на март Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) представи доклад, според който това може да се случи още преди края на годината. 

Повече за пазара на петрол четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:18 | 09.09.22 г.
fallback