fallback

Графика на деня: Как се представиха суровините през първото тримесечие?

Трудното начало на 2016 г. за пазарите накара инвеститорите да трупат ценни метали

14:23 | 08.04.16 г. 1

Глобалните пазари отчетоха най-лошия си старт на годината в историята, като индексът S&P 500 потъна с 10,5% до началото на февруари. Акциите се възстановяват оттогава насам, но напрежението все още се усеща във въздуха, коментира VisualCapitalist.

Ценни метали

Това е една от причините, поради които инвеститорите трупат ценни метали през първото тримесечие на 2016 г. Златото финишира с ръст на цената от забележителните 15,9%, подкрепен от рекордно изкупуване на търгувани на борсата златни фондове. Междувременно среброто и платината, които се смятат за ценни метали с по-голямо приложение в индустриите, също отбелязват поскъпване през първото тримесечие, макар и в по-малка степен: 9,4% и 6,6% съответно.

Неблагородни метали

Неблагородните метали отчитат най-различно представяне през първите три месеца на годината. Цената на цинка се изстреля нагоре с изненадващите 20%, макар че беше време да се възстанови след достигнатия през 2015 г. 5-годишен минимум. Никелът и медта обаче не се представят толкова добре. Никелът завършва на отрицателна територия (-3,1%), а медта в крайна сметка приключи без промяна въпреки сериозното си рали през февруари и началото на март.

Енергия

В енергийния сектор няма истински победители, като американският суров петрол, природният газ и уранът завършват на червено. Природният газ се представя най-зле от трите със спад от 17,0%, приближавайки се все повече до най-ниските нива от десетилетия. Някои анализатори очакват повече натиск надолу върху природния газ сега, когато съхраняваното количество е с 34,2% по-високо от 5-годишното средно ниво.

Храни

Ключовите световни земеделски суровини също се представят смесено. Стойността на соята е скочила с 4,2%, а пшеницата и царевицата отчитат по-слаби движения – съответно от 1,0% нагоре и -0,3% надолу.

Предвид въпросите, които предстоят през второто тримесечие, то вероятно ще бъде също толкова разнообразно. Опасенията около потенциалния Brexit, отрицателните лихвени проценти, производството в застой и потенциалното повишаване на лихвените проценти в САЩ може да доведат до един наистина интересен период.

Още подобни графики разгледайте тук

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:28 | 12.09.22 г.
fallback