Саудитският държавен енергиен гигант Saudi Aramco е преустановил доставките на петролни продукти за Египет за неопределено време, съобщи египетският министър на петрола Тарек Ел-Молла, цитиран от Bloomberg. Така най-многолюдната арабска държава е принудена да купува горива от други държави на по-висока цена.
Saudi Aramco е информирала египетската Egyptian General Petroleum Corp. (EGPC) в началото на октомври, че ще спре доставките на рафинирани петролни продукти, принуждавайки властите в Кайро да прибегнат до търгове, за да задоволят вътрешното търсене. Не е ясно дали замразяването на доставките е валидно само за октомври. Компанията по-рано тази година се съгласи да доставя на Египет 700 хил. тона рафинирани петролни продукти месечно в рамките на пет години. Сделката се оценяваше на около 23 млрд. долара, посочва Bloomberg.
Египет, който разчита на внос, за да задоволи енергийните си нужди, сега е изправен пред по-високи цени на бензина и други петролни продукти, след като в четвъртък властите решиха да позволят свободно плаване на валутния курс в опит да стабилизират икономиката, отслабена от недостиг на долари.
Египетският министър на енергетиката потвърди по време на конференция в Абу Даби в неделя, че доставките на саудитски петрол са спрени за неопределено време. Той не даде повече подробности.
Според трима трейдъри, с когото Bloomberg е разговаряла, държавната EGPC се е съгласила да купи дизелово гориво за отопление с доставка през ноември в Александрия, като цената е със средно с 12 долара за метричен тон над регионалните бенчмаркови стойности.
Освен това властите в Кайро са подписали меморандум за споразумение за внос на суров петрол от азербайджанската държавна компания State Oil Co. Сделката идва след друга договорка от края на ноември с Ирак за формиране на смесени дружества за производство на петрол и природен газ, припомня Bloomberg.


Времето във Варна на 6 декември 2025
Никулден е! Вижте какви са традиции за днес
Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Дейвид Бут: Хората не вярват особено на алгоритмите
Дейвид Бут: Трендът е към услуги срещу такса, вместо комисионна
Дейвид Бут: Някои щати изискват да се инвестира извън Китай
Cambricon ускорява работа по AI в Китай и разчита на подкрепа
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Зеленски в действие: Андрий Ермак се прости и с още постове
Украински дрон удари сграда в Грозни, Кадиров обеща суров отговор
Меган Маркъл се свързала с баща си след ампутирането на крака му
Урсула и Мерц на крака при белгийския премиер за руските активи
преди 9 години Ти смяташ, че за нефта и газта ли питам??? Не за политиката на СА??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Как какво да правим?Нали вече започнахме маневри за завиване към там откъдето идват нашите доставки. Оттук нататък ще чакаме указанията и условията на Москва. Можем ли нещо друго да направим след като достъп до алтернативни доставки ще получим чак някъде към 2018-2020г.? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Радито не отговаря на всички, само на някои и само на уше ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Не, че имам проблем ти да ми отговориш. Питах Радина Колева.Що им спряха доставките на петрол. Освен факт, няма ли и някакво предположение, бегъл опит за анализ? Ако БГмана е прав...няма ли да е редно да погледнем от гледна точка на България какво да правим??Радина-ще ми отговорите ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години глей ги колко са прости чаллмите "Гарван, гарвану окото вади" .... а са едни и същи каиши ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Щото Египет твърдо не ще да се включи в новия мюсюлмански поход за превземането на света предвождан от саудитците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Щото Араби.Или може би ОПЕК почна да ограничава добива - избирателно към непослушните :D :D :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Що? отговор Сигнализирай за неуместен коментар