fallback

Подновените санкции срещу Иран вдигат цената на петрола*

Изключително горещото време в северното полукълбо също може да се отрази върху цените на суровината

09:00 | 07.08.18 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Цените на петрола се повишават във вторник след въвеждането на подновените санкции на САЩ срещу един от водещите износители на суров петрол Иран, предава Ройтерс.

Фючърсите върху петрола сорт Брент се вдигат с 22 цента, или 0,30%, до 73,97 долара за барел, а върху американския суров петрол WTI – с 18 цента, или 0,26%, до 69,19 долара за барел.

Санкциите срещу Иран, който е доставил почти по 3 млн. барела на ден суров петрол през юли, влязоха в сила в 7:01 ч. българско време.

Много страни, включително Европейският съюз, както и Китай и Индия, се противопоставиха на въвеждането на нови санкции, но американското правителство заяви, че иска възможно най-много държави да спрат да купуват ирански петрол.

"Нашата политика е да накараме колкото се може повече страни да спрат да купуват петрол от Иран", заяви високопоставен представител на американската администрация в понеделник. „Ще работим с отделните страни на база всеки отделен случай, но целта ни е да намалим приходите и твърдата валута, която влиза в Иран“, добави той.

Водещите ценови двигатели на петролния пазар през последните месеци са производствените нива на най-големите производители – Русия, Саудитска Арабия и САЩ, подновените санкции срещу Иран, търговското напрежение между САЩ и Китай и непланираните прекъсвания на доставките. Според някои анализатори глобалната гореща вълна също може да се отрази на търсенето на петрол.

По-голямата част от северното полукълбо е обхваната от изключително горещо време това лято, което увеличава търсенето на промишлени и битови охладителни системи.

Това влияе най-вече върху търсенето на енергийни горива като термични въглища и природен газ.

* Информацията е актуална към 8:30 ч. българско време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:30 | 13.09.22 г.
fallback