Цената на петрола бележи само лека промяна в сряда сутринта, след като вече повече от едно денонощие в сила са подновените американски санкции срещу Иран и на фона на съобщения за увеличаване на американските резерви.
Фючърсите върху американския лек суров петрол West Texas Intermediate (WTI) се търгуват с повишение от 0,07% до 69,22 долара за барел.
Международният бенчмарк Брент от своя страна отбелязва минимално поевтиняване с 0,03% до 74,63 долара за барел.
През последните два дни цената на „черното злато“ бележи ръст.
„Цените на суровия петрол нараснаха, тъй като американските санкции срещу Иран натежаха върху настроенията. Новини от ключови купувачи предполагат, че пазарът вече започва да се приспособява спрямо новия режим“, посочват от австралийската банка ANZ, цитирани от Ройтерс.
От вторник в сила е пакет от американски санкции срещу ислямската република, който включва покупка от Иран на американски долари, търговия с метали, въглища, индустриален софтуер, както и дейности в автомобилния сектор.
От ноември в списъка ще влезе и иранският петролен сектор.
Техеран е третият по големина производител на „черно злато“ сред членовете на ОПЕК. През септември страната е изнасяла ежедневно около 3 млн. барела – еквивалент на 3% от световното търсене.
Освен санкциите петролните пазари бяха фокусирани и върху американския пазар, след като по-рано вчера от Американския петролен институт съобщиха, че резервите на САЩ са намалели с 6 млн. барела през седмицата до 3 август, достигайки 407,2 млн. барела.
Що се отнася до търсенето, според официални данни вносът на „черно злато“ в Китай през юли се е завърнал към обичаните си нива, след като се наблюдаваше понижение през последните два месеца. Въпреки това обаче стойностите остават сред най-ниските тази година заради понижено търсене от по-малките рафинерии.
През изминалия месец доставките към най-големия вносител в света са били в размер на 36,02 млн. тона или 8,48 млн. барела дневно. Това е значителен ръст от 8,18 млн. барела на ден преди година и 8,36 млн. барела през юни. Въпреки това обаче стойностите за юли са третите най-ниски от началото на годината.
*Информацията е актуална към 9:10 ч.


Тъжна вест! Почина футболист, играл на Мондиал 2026
Синът на Хаменей заплащи с отмъщение заради смъртта на баща си
ФИФА продава тревата от финала на Мондиал 2026
Млад шофьор се стресна от камера за скорост и се обърна с колата
Дизелът тръгна нагоре, бензинът запазва цена
Ако мечтаете за златен Rolex, моментът може да е настъпил
Къде e Metа в надпреварата за изкуствен интелект
Китай ускорява прехода към зелена енергия за индустрията и центровете за данни
Линтън Кросби: Избирателите очакват от политиците стабилност и доверие, част 3
Линтън Кросби: Войната с Иран е от полза за демократите, част 2
Европа слага край и на евтините китайски гуми
10-те най-големи производителя на батерии в света
Duster се превърна в малък Patrol
Мъск млъкна - и Tesla тръгна нагоре
Триредови радиатори: Има ли полза от тях?
80 милиона жени до 2036 г.: Ново проучване разкрива защо безплодието нараства
Задържаха до 72 часа шофьора на камиона от катастрофата на "Тракия"
18 пияни и 8 дрогирани шофьори засече МВР само за ден
Илиана Раева: Прекрасен Марти, не мога все още да повярвам
Мащабна акция на МВР: Започват масови проверки на тежкотоварните камиони в цялата страна