fallback

Москва: Можем да си позволим цена на петрола от 25 долара за барел години наред

Според руското финансово министерство държавният суверенен фонд притежава достатъчно ликвидност, за да издържи на подобни цени до 10 години

22:05 | 09.03.20 г. 30

След като цените на петрола се сринаха в най-лошия си спад за близо три десетилетия,  като паралелно с това се поднови съперничество между Саудитска Арабия и Русия на петролния пазар, Министерството на финансите на Русия заяви в понеделник, че Москва разполага с достатъчно ресурси за покриване на недостига на бюджета на фона на цените на петрола от 25-30 долара за барел за шест до десет години, информира Oilprice.

Цената на руския петролен клас "Урал" падна под 42,40 долара за барел в понеделник, докато цените на глобалните петролни пазари се понижиха с 30%, след като Саудитска Арабия стартира всеобхватна ценова война срещу Русия след пропадането на преговорите в рамките на ОПЕК+ в петък. 

Цената за Урал от 42,40 долара е такава, на която е балансиран бюджетът на Русия, съобщи в понеделник руското финансово министерство, отбелязвайки, че суверенният фонд на страната - Националният фонд за богатство (NWF), разполага към 1 март ликвидни активи на стойност 150,1 млрд. долара, или 9,2% от брутния вътрешен продукт (БВП) на Русия.

Тези активи са достатъчни, за да компенсират по-слабите приходи от петролните пазари поради спада на цените там, посочват от финансовото министерство. Дори ако цените на петрола останат в диапазона 25-30 долара за барел за дълъг период от време, NWF има достатъчно ликвидност, за да поддържа макроикономическата и финансовата стабилност на руската икономика, добавят от руската институция.

Ликвидността на NWF е достатъчна, за да компенсира цените на петрола на 25-30 долара за барел за шест до десет години, подчертават от министерството.

Именно споразумението за свиване на добива на ОПЕК+ донесе значителни икономически ползи за Русия, като през 2019 г. NWF удвои финансовите си резерви до 124 млрд. долара, заяви Кирил Дмитриев, изпълнителен директор на Руския фонд за директни инвестиции (RDIF) през януари тази година.

Някои анализатори твърдят, че войната с цените на петрола в крайна сметка ще навреди на руската икономика много повече, отколкото Владимир Путин би искал. Други, като експертният съветник Крис Уифър, казват, че Русия има всичко необходимо, за да спечели войната за петролните цени с Рияд.

В същото време рубла се обезцени с близо 10% спрямо щатския долара и еврото, достигайки най-ниски нива от 4 години насам.

Щатският долар поскъпва с 8,5% към 75,00 рубли, а еврото нараства с малко под 10% към 86,00 рубли, като това са най-ниските нива на руската валута от февруари 2016 година. Трябва да се има предвид, че в края на търговията в петък рублата се търгуваше около 68,6 спрямо долара и около 77,5 спрямо еврото.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:39 | 14.09.22 г.
fallback