fallback

Петролът не успява да задържи по-ранните ръстове*

Пазарите ще пренебрегнат краткосрочната слабост и ще се фокусират върху по-дългосрочните перспективи, коментират анализатори

10:07 | 12.04.21 г.

Петролът поскъпна рано тази сутрин на фона на надеждите, че търсенето на гориво в САЩ се увеличава с наближаването на летния сезон и разпространението на ваксините срещу COVID-19, но "черното злато" не успява да задържи ръстовете.

Петролът сорт Брент поевтинява с 0,54% до 62,61 долара за барел, докато фючърсите върху американския лек суров петрол (WTI) понижават цената си с 0,52% до 59,01 долара за барел.

САЩ са ваксинирали над 70 милиона души, в Европа броят на новите случаи намалява, но Индия съобщи за рекорден брой новозаразени.

Това вероятно ще продължи да помрачава глобалните перспективи за пътуванията и ще запази цените в диапазона от малко над 60 долара с наближаването на лятото, коментира Стивън Инес, главен пазарен стратег в Axi.

В същото време председателят на Федералния резерв Джером Пауъл заяви в интервю, че американската икономика е готова за по-силен растеж, като същевременно предупреди, че Covid-19 все още остава заплаха.

В интервю за CBS Пауъл обясни, че основният риск е разпространението на вируса. Това остава заплаха и в други региони, включително части от Европа, докато втората вълна в Индия вече претоварва здравната система.

Силното начало на годината за петрола се разклати в средата на март, тъй като възраждането на коронавируса и подновените ограничения в някои региони породиха опасения относно перспективите за краткосрочно търсене на гориво.

Пазарът е изправен и пред нарастващо предлагане, след като ОПЕК+ се споразумя да увеличи производството от май, като енергийният министър на Саудитска Арабия заяви, че решението за увеличаване на добива е правилният ход.

Иран също оказва роля на пазара. Разговорите между Рияд и световните сили за съживяване на ядреното споразумение от 2015 г. ще продължат тази седмица след първоначалния кръг от дискусии, описани от висш американски служител като „добра първа стъпка“.

„Въпреки че увеличаващите се случаи на вируса ще окажат въздействие, желаещите да се ваксинират нарастват наистина добре“, каза Хауи Лий, икономист от Oversea-Chinese Banking Corp. в Сингапур. „Мисля, че пазарите ще пренебрегнат краткосрочната слабост и ще се фокусират върху по-дългосрочните перспективи. Търсенето със сигурност ще се увеличи“, заяви той, цитиран от Bloomberg.

Представителите на Фед многократно подчертаха, че американската икономика продължава да се нуждае от агресивна подкрепа на паричната политика, докато се възстановява от пандемията, дори когато перспективите се подобряват на фона на увеличаващите се ваксинации.

Сред другите важни новини за пазара на петрол е уговорката през следващия месец Саудитска Арабия да достави суровината, поискана от държавните рафинерии в Индия и поне още четири азиатски клиенти, тъй като производителят ще започне да увеличава производството.

Потреблението на петролни продукти в Индия през март се е увеличило със 17% спрямо година по-рано, което е най-високото ниво от август 2016 г., достигайки до 18,8 милиона тона, според предварителните правителствени данни.

*Информацията е актуална към 09:15 часа българско време

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:18 | 13.09.22 г.
fallback