fallback

Цените на петрола достигнаха многогодишни върхове

Стойността на американския суров петрол се покачи до най-високото си ниво от октомври 2018 г.

10:10 | 09.06.21 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Цените на петрола се повишиха до многогодишни върхове в сряда. В сутрешната търговия барел (159 литра) от сорта Брент струва 72,82 щатски долара, а барелът от американския сорт West Texas Intermediate (WTI) поскъпва до 70,63 щатски долара. Докато Брентът достигна най-високата си цена от почти две години, цената на WTI се повиши до най-високото си ниво от октомври 2018 г.

Цените на суровината бяха подкрепени от данните за инвентара в САЩ. Според данни на Американския петролен институт (API) от вторник вечерта запасите от суров петрол в САЩ са намалели през миналата седмица. По-късно днес се очаква правителството да публикува своите седмични данни, които се използват като ориентир за краткосрочната ситуация на търсене и предлагане. 

Успокояването на ситуацията с коронавируса на много места, особено в САЩ, Китай и големи части на Европа, дава основен тласък на петролния пазар от дълго време. За разлика от тях, ситуацията в някои азиатски страни и много държави от Южна Америка остава напрегната. 

Забавянето в разпределението на квотите, което позволява на китайските частни рафинерии да купуват суров петрол, обаче добавя известна несигурност към пазара. Подразделение на China National Petroleum Corp. дори е спряло да доставя петрол на независими преработватели на фона на правителствените репресии срещу фирмите, предава Bloomberg.

Силното възстановяване беше подкрепено от възстановяването на търсенето в САЩ, Китай и Европа. Държавният департамент на САЩ разхлаби предупрежденията си за пътуване за редица държави по света, което може да проправи пътя за повече пътувания с авиокомпании.

Постигнат е напредък по възобновяване на ядрената сделка с Иран, поясняват освен това от САЩ, които поискаха Техеран да възстанови пълните инспекции от страна на Международната агенция за атомна енергия. Една евентуална подновена сделка може да доведе до облекчаване на американските санкции и увеличаване на иранския износ на петрол към световните пазари.

„Историята на търсенето остава конструктивна за пазара, като глобалните случаи на Covid-19 намаляват от няколко седмици“, казва Уорън Патерсън, ръководител на стоковите стратегии в ING Group в Сингапур. „Трудно ми е да предскажа по-нататъшно повишаване на цените, особено като се има предвид, че ОПЕК+ разполага с над 6 милиона барела на ден свободен капацитет“.

Запасите от бензин в САЩ са нараснали с 2,41 милиона барела през миналата седмица, докато дестилатите - категория, която включва дизел - са се увеличили с 3,75 милиона барела, съобщава API. Ако правителствените данни, които трябва да бъдат представени в сряда, потвърдят, че запасите на суров петрол в цялата страна са намалели, това ще бъде трети седмичен спад.

Междувременно има индикации, че индийската смъртоносна вирусна вълна може да се облекчи. Броят на новите случаи се забави, докато националните петролни рафинерии се възползват от слабото търсене, за да извършват техническо обслужване в очакване на съживяването на търсенето на гориво през следващите месеци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 04:16 | 13.09.22 г.
fallback