fallback

Европа никога не е плащала толкова много за ток

Средната цена на електроенергията в Германия, Франция, Испания и Великобритания е нараснала с 200%

19:12 | 30.12.21 г. 10

Снимка: Bloomberg LP

Европа никога не е плащала толкова много за ток, колкото през 2021 г.

Средната цена на тока с доставка в краткосрочен план е нараснала до рекордни нива тази година, като повишението е с над 200% в Германия, Франция, Испания и Великобритания. В скандинавския регион, където големите наличности от електроенергия от водноелектрически централи обикновено ограничават ръстовете на цените, те са нараснали с 470% спрямо година по-рано.

Това повишава разходите на потребителите и на индустриалните ползватели преди началото на 2022 г. Металургични компании от Франция до Испания вече бяха принудени да ограничат производството, а някои производители на изкуствени торове трябваше да спрат изцяло производството си. Поредната жертва беше завод с мажоритарен собственик Norsk Hydro в Словакия, който обяви в четвъртък, че ще ограничи още повече производството.

Ток

А успокоение на цените не се вижда в обозримо бъдеще. Въпреки че годината завършва с меко време, намалявайки търсенето на топлина и енергия, домакинствата ще бъдат изправени пред главозамайващи повишения на цените догодина, когато към тях се прехвърлят цените на едро. Индустриите ще трябва да се справят с още по-затегнато предлагане през януари, когато около 30% от френските ядрени централи ще бъдат изключени.

Цените „Ден напред“ в Германия са достигнали средно 96,85 евро на мегаватчас тази година, а във Франция те са средно 109,17 евро, сочат изчисления на Bloomberg на база дневни търгове. Испанските потребители са плащали 111,93 евро, средните цени във Великобритания достигнаха 117,82 паунда, а средните цени в скандинавския регион са 62,31 евро.

Енергийната криза в Европа е резултат от недостига на природен газ в момент, когато търсенето нарасна след блокадите през 2020 г. Кризата беше задълбочена и от по-ниската от обичайното скорост на вятъра и аварии в ядрени централи, които подложиха на натиск електроразпределителните мрежи и принудиха енергийни компании в региона да горят замърсяващи фосилни горива.

След като компаниите започнаха да горят въглища и дори петрол, за да осигурят необходимата енергия, разходите за закупуване на разрешителни да замърсяват нараснаха. Въглищните фючърси, чиято цена вече се повиши заради климатичния дневен ред на Брюксел, са поскъпнали над два пъти тази година до около 80 евро на метричен тон, увеличавайки разходите за електричество.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:30 | 14.09.22 г.
fallback