Човекът, създал съвременния Ford Focus, напуска компанията. Авторът на „кинетичния“ дизайн, който сега се използва за най-популярните модели на марката, оглавяваше европейското бюро за дизайн на производителя през последните 10 години.
Мартин Смит е интересен не само с това, че дълги години е работил за автомобилни компании като Porsche, Audi и BMW, но и с начина, по който започва кариерата си. Още от дете англичанинът е голям фен на автомобилите и по тази причина пише писмо на самия Алекс Исигонис – създателя на марката Mini, която и до ден-днешен е запазила своята самобитност.
Младежът иска съвет от знаменития конструктор как да стане автомобилен дизайнер и получава отговор, в който Исигонис лаконично му обяснява, че първо трябва да учи за инженер. Смит веднага се записва в Университета на Ливърпул, а след като го завършва заминава да учи дизайн в Лондон.
През 1973 г. Мартин започва работа в Porsche, след което продължава кариерата си в Audi и BMW. През 1997 г. преминава в General Motors, където работи върху създаването на компактни автомобили. Една от последните му разработки за концерна е концептуаният Opel Insignia, който по-късно се превръща в сериен модел.
От 2004 г. Смит започва работа във Ford, където заема длъжността изпълнителен директор по дизайна в европейското подразделение на марката. Именно той се заема със създаването на новия фирмен дизайн, който вече може да се види навсякъде по света. През 2005 г. излиза концептът Iosis, при който за първи път се появява така нареченият „кинетичен“ дизайн. При серийни автомобили той дебютира на Ford Galaxy и S-Max и продължава с глобалните Fiesta, Focus и Kuga.
Англичанинът ще остане в компанията до края на годината, но дори след това не смята да се оттегля напълно. Смит ще продължи да консултира Ford в областта на дизайна, докато неговото място ще бъде заето от американеца Джоел Пиасковски. Той е създател на новото поколение на Ford Mustang, а в САЩ отговаря за дизайна на пикапа F-150.
Още новини с автомобилна тематика четете в Automedia.bg


Пулев: Вече няма риск от шоково поскъпване на цените на горивата на дребно
Не снаряд, а кух предмет плава в морето край Тюленово, не е опасен
Божанов: Трябва да видим системните проблеми за ексцесиите, а не да сочим някого с пръст
За три месеца във Варненска област са издадени разрешителни за строеж на 202 жилищни сгради
Това ще са изпълнителите в големия концерт за Деня на Варна тази година
В. Шаламанов: В програмата на кабинета дроновете са приоритет само в земеделието
Shein иска да настигне H&M и Inditex, Adidas губи от големия си футболен залог
Напускането на шефа на Tata оставя в несигурност инвестиции за 120 млрд. долара
Астрономи откриха нов космически обект - звезда с черна дупка
Европа е по-силна в изкуствения интелект, отколкото се смята
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Странно возило беше открито в Дунав
Почина eмблематичен шеф на Toyota
Пожар превърна паркинг на летище в ад
Шишков: Обходът на Кресна трябва да е готов до края на 2027 г.
Руски дрон порази пътнически влак, двама загинаха
Шкварек за Евровизия: Бургас е най-чистият град у нас, а София е гето
Сигнал за боен снаряд край морето, оказа се кух предмет
Божанов: Властта принизява убийството в Пловдив до битов инцидент