Печалбата на германския автомобилен концерн Volkswagen през първата половина на годината надхвърли пазарните очаквания, тласкайки цената на акциите до най-високите им нива през последните три месеца, съобщава Bloomberg.
Изглежда автомобилният производител дава признаци на възстановяване от скандала с фалшифицираните данни за отделяните вредни емисии и дори започва да бере плодовете от съкратените разходи.
Оперативната печалба преди приходи или разходи с еднократен ефект се повишава до 7,5 млрд. евро през първите шест месеца на 2016 г. в сравнение с 6,99 млрд. евро през първото полугодие на 2015 г., обяви германският производител.
Силните първи шест месеца бяха подкрепени от добрите резултати на компанията между април и юни, когато оперативната печалба достигна 4,4 млрд. евро. Това е най-доброто тримесечие в историята на компанията, в което печалбата нараства с 20% спрямо същия период година по-рано, посочва Wall Street Journal.
Пълните финансови резултати на компанията ще бъдат публикувани на 28 юли, но и предварителните данни показват, че Volkswagen се възстановява въпреки последиците от скандала с вредни емисии.
На борсата във Франкфурт акциите на германския производител поскъпнаха с 6,3% до 123,75 евро за брой малко след 13:00 часа българско време. Цената им падна със 7,3% тази година.
В същото време Volkswagen продължава да губи пазарен дял в Европа. Наистина компанията продължава да е пазарен лидер с голяма преднина, но делът ѝ през юни пада до 23 на сто, докато преди година той бе 24,2 на сто, става ясно от анализа на браншовия съюз Acea.
Главната марка VW отчита спад на пазарния дял от 11,7 до 10,9 на сто. Брандът с модели като Golf и Passat понася най-много негативи от аферата с манипулираните данни. Марките от концерна са продали през юни общо с 1,5 на сто повече коли в Европейския съюз, а главният бранд VW отчита лек спад от 0,3 на сто.
Като цяло броят на доставките през юни скача с 6,9 на сто до 1,46 млн. коли. Обемът на продажбите е на нивото от юни 2007 г., малко преди глобалната икономическа и финансова криза да удари тежко автомобилния сектор. За първото полугодие нарастването е от 9,5 на сто.
Компанията прогнозира, че през 2016 г. оперативната печалба преди специални ефекти ще бъде между 5 и 6% от продажбите, а спадът в приходите - около 5 на сто.
Като прибавим приходите и разходите с еднократен ефект, които компанията вписва в отчета си, оперативната печалба за първата половина на годината намалява до 5,3 млрд. евро в сравнение с 6,82 млрд. евро година по-рано.


287 свободни места остават за прием в първи клас в общинските училища във Варна
Повече от 400 чуждестранни студенти учат в ТУ-Варна
Кметът увери: Сметосъбирането във Варна ще продължи и след изтичането на договора в неделя
След дъжда: Отпадъчни води се изляха на плаж във Варна
Катастрофирал тир блокира АМ „Хемус“ (СНИМКИ)
Бернар Арно дарява 50 млн. евро за математически институт във Франция
Лескюр цели 5% дефицит тази година
Лескюр се надява Франция да приеме бюджета си през септември
Седмицата в развитие: Бюджет 2026, съкращения в Bosch и обрат за Anthropic
Джак Лю за преговорите с Иран, част 1
Tesla с 25% ръст на продажбите най-вече заради Европа
Деца превърнаха Ferrari за 530 000 долара в пързалка
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Renault 5 E-Tech стана полицейски автомобил
В Албания арестуваха французин, опитал да транспортира тайландка в куфар
SENSHI Grand Prix шампионът Жулиен Риков излиза срещу италианско острие на 11 юли
Иво Димчев ще представи България на WOMEX 2026
Слънчево ще е утре, с максимални температури между 25° и 30°
Malevolence заменят Of Mice And Men в първия ден на Hills of Rock