До 2040 година 20% от леките и лекотоварните автомобили в България ще бъдат електрически, сочи прогноза на Индустриален клъстър "Електромобили" (ИКЕМ) и Българското ядрено дружество. Предвиждането е част от презентация в рамките на конференцията "Електромобилносттта и ядрената енергетика - за едно по-добро и устойчиво бъдеще".
Анализите на експертите са качени на сайта на Българската стопанска камара (БСК). От тях е видно, че ако 10% от сегашния автопарк бъде подменен с електрически, ще са необходими два блока на АЕЦ "Козлодуй", за да покрие енергийното потребление.
Разчетите са правени при допускането, че до 2040 година електромобилите у нас ще бъдат 300 хил., а електрическите автобуси - 60 хил.
Според тях дневното потребление на електроенергия от автомобилите ще бъде към 5 400 мегаватчаса. Това означава необходимост от допълнителна мощ от 540 мегавата, за да бъде покрит нощния пик, защото според разчетите 80% от електромобилите ще бъдат зареждани през нощта, когато ценовите условия са по-добри. По този начин ще бъдат изгладени пиковете в потреблението.
"Навлизането на електрическите превозни средства ще осигурят устойчиво бъдеще на транспорта чрез въвеждане на нисковъглеродни иновации и енергийно ефективни технологии и намаляване на неговата зависимост от изкопаемите горива", е записано още в презентацията.


Демерджиев: Има достатъчно доказателства за повдигане на редица обвинения по случая „Баба Алино“
Утре е обявен код за опасно горещо време в цяла България
Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 август допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
И Бонев разкритикува бюджета: Вероятн оставени много капани, които в момента щракват
Най-накрая: Демерджиев обяви, че ще има нови лаборатории за изследване на кръвни проби
Нинова за Радев: Обеща да не вдига данъците, а ги вдигна - хората ще обеднеят
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
преди 8 години Именно, запознай се с демографската картина. Има много манипулации по тази тема в интернет и медиите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не бре, не си ме разбрал - България може и да си съществува, само българите им ги ше са кът... ;) :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Запознай се с реалната, обективна демографска ситуация и тогава коментирай. Не е положителна, но не е и чак толкова негативна, колкото медиите и интернет професорите я изкарват. Много от демографските тенденции, с които спекулират такива като теб, ги има и в развити държави (в някои от тях са и в по-голяма степен, отколкото у нас), но не виждам някой да казва как след 20 години Финландия например няма да съществува. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Със сигурност... ако успеете до тогава да научите ***, които ще населяват територията, да четат и пишат... :lol: отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ще има България и ще е по-развита от сега, напук на хейтърите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "Анализите на експертите са качени на сайта на Българската стопанска камара (БСК). От тях е видно, че ако 10% от сегашния автопарк бъде подменен с електрически, ще са необходими два блока на АЕЦ "Козлодуй", за да покрие енергийното потребление.""Според тях дневното потребление на електроенергия от автомобилите ще бъде към 5 400 мегаватчаса."Тези две твърдения от едни и същи "експерти" си противоречат?! 5400 МWh са около 220 МWh за час, което е мощността на едва 20% от един блок на АЕЦ! Тоест разликата между два блока и 20% от един блок е 10 пъти?! Кой *** пише такива статии?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Няма да я има. Иначе по темата...само днес тока спира 3 пъти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години То до 2040 я има България, я не... отговор Сигнализирай за неуместен коментар