Търговската война между САЩ и Китай, в която двете страни щедро си налагат допълнителни мита върху вносни стоки, не се отразява добре на автомобилната промишленост, особено на компаниите, които имаха планове да внасят коли от Китай за американския пазар. На пръв поглед тези модели не би трябвало да са много с оглед на развитата автомобилна индустрия в Щатите, но пък са интересни примери.
Ford например се отказа от плановете си да внася Focus Active от Китай, като това трябваше да е един от малкото модели, останали в гамата леки коли на гиганта на домашния му пазар. Администрацията на президента Тръмп наложи 25% мито на колите внос от Китай и сега се готви да наложи мита върху стоки за още 200 милиарда долара, което допълнително ще оскъпи вноса от азиатския гигант.
Отделно от това Тръмп обяви и идеята си за мита върху всички вносни автомобили, тъй като според него те застрашават националната сигурност. Засега списъкът с колите, чийто внос беше спрян заради митата е къс, но удължаването му е въпрос на време.
А опитите на някои компании да заобиколят митата, какъвто е случаят с Volvo, са показателни за това какви допълнителни усилия трябва да полагат компаниите.
Каква стратегия е предприела тя - четете в Automedia.bg


Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Анджелина Джоли не е ходила по срещи от раздялата с Брад Пит
Дошли заедно, отишли си заедно: Какво накара 19-годишни близнаци с големи мечти да се самоубият?
Робърт Плант и Saving Grace излизат на сцената на Античния театър
Мъж опита да избяга от полицията на магистрала "Тракия"