Великобритания води преговори с шест компании за изграждането на огромни заводи (gigafactories) за производството на батерии за електромобили, пише Financial Times, позовавайки се на източници, запознати с дискусиите.
Ford Motor, Nissan Motor, LG Corp, Samsung и стартъпите Britishvolt и InoBat Auto водят преговори с британското правителство или с местните власти за локации за потенциалните заводи, както и за финансова подкрепа.
Планът на британското правителство да забрани продажбата на нови бензинови и дизелови коли до 2030 г. и на хибриди до 2035 г. ще изисква заводите в страната да се насочат към производството на електромобили.
Властите твърдят, че „за да подкрепи прехода на автомобилния сектор към електрически превозни средства“, правителството е „решено да осигури огромни фабрики и продължава да работи в тясно сътрудничество с инвеститорите и производителите на превозни средства за напредък в плановете за масово производство на батерии във Великобритания“.
Вее има 38 планирани такива фабрики в Европа според зелената лобистка група Transport & Environment, като само проектът на Britishvolt от разкритите е във Великобритания, допълва изданието.
По време на ранните преговори с британското правителство Ford е посочила, че проучва производството на батерии в Обединеното кралство, с идеята те след това да бъдат изпращани в Турция за планираната електрическа версия на нейния ван Transit.
Ford може да прави части от батерийни модули във Великобритания, преди да ги изпраща в Турция за окончателна работа и монтаж.
Резултатът от преговорите на Nissan с правителството за изграждането на завод за батерии в Съндърланд зависи от разходите за енергия, пише Financial Times.
LG и Samsung са в ранни преговори с властите за инвестиции, а компаниите ще продължат с плана, само ако имат сделки с големи автомобилни производители. Представител на LG коментира, че компанията разглежда различните възможности за експанзия, но все още не е взела окончателно решение.
Nissan твърди, че ще продължи да ускорява процеса към електрификация, добавяйки, че „нямаме допълнителни планове за разкриване в момента“.
Останалите компании не са отговорили веднага на запитванията за коментар.


Дадоха старт на строително-ремонтни дейности във Вана по проект за близо 19 млн. евро
Шишков: Процедурата по одобряване на ПУП за „Баба Алино“ трябва да бъде прекратена
След резила: Нагелсман подаде оставка
ММФ „Варненско лято“ стана сцена на символичното предаване на председателството на Съвета на ЕС от Кипър към Ирландия
Съдът пусна и втория обвиняем по случая „Баба Алино“
Пътят оттук нататък за венецуелския петрол
Оник Пилибосян: Стойността на жилищата след саниране се вдига с 20%
Кога е време да смените стария си офис стол?
Кризата във Венецуела преминава от хуманитарна към политическа фаза
Bloomberg TV Bulgaria и Bulgaria ON AIR излъчват церемонията Real Estate Awards 2026
10 много бързи SUV на цена до 15 000 евро
BMW потвърди дългото и сигурно бъдеще на V8
Renault 5 E-Tech стана полицейски автомобил
Вътрешният сенник не е най-доброто решение в летните жеги
Rolls-Royce направи яхта на колела
49-годишната жена, пострадала при мелето на АМ "Тракия", диша сама, стабилизирана е
Пенелопе Крус най-сетне ще изкара шофьорска книжка, защото... Боно ѝ подари кола
Хотелиери се жалват: Сезонът е труден, едва събираме пари за заплати
Касиерка в партия е обвинена в измама на 25 души с над 807 хиляди евро