fallback

Жилища за над 2 млрд. лв. са купени у нас от началото на годината

80% от сделките с луксозни имоти у нас се реализират в София и околностите, казват от бранша

08:03 | 07.11.14 г. 8

От началото на годината в страната са сключени повече от 40 хил. сделки за покупко-продажба на жилища за над 2 млрд. лв. Това обяви вчера по време на имотна конференция в столицата Георги Павлов, шеф на „Адрес - Недвижими имоти”, цитиран от в. „Монитор”.

Според неговите изчисления това е над 10 пъти повече отколкото при бизнес имотите, което показва, че жилищният сегмент е най-важният елемент от пазара.

„За последните 7 тримесечия цената на сключените сделки е стабилна около 860 лв. за квадрат”, каза още брокерът. „Ръстът на броя им на годишна база е 2-3%, а за периода юни-септември се очаква да е по-голям. През 2015 г. със сигурност ще има ново увеличаване на покупко-продажбите и истинско повишение на цените. В края на следващата година те ще бъдат 5-10 на сто по-високи”, прогнозира Павлов.

По думите му в по-малките градове, където икономическата активност е слаба, поевтиняването ще продължи.

84% от сделките в София се сключват за срок до 3 месеца. Голямата промяна спрямо времето на имотния бум отпреди 6-7 години е, че около една трета от сделките са за тристайни апартаменти, защото със същите пари сега може да се вземе по-голямо жилище. „15% от купувачите придобиват имот за инвестиция. Около една четвърт от сделките са с банков кредит”, допълни той.

Павлов пресметна, че за последните 10 години  (5 на възход на имотния пазар и 5 - на криза) жилищата са поскъпнали с 52%. Брутната доходност от наем у нас е около 5 на сто.

8 от 10 сделки с луксозни жилища са в София

80% от сделките с луксозни жилища и къщи в България се реализират в София и близките й околности, обяви Весела Илиева от „Юник естейтс” по време на конференцията BalREC.

„Броят нараства много малко с около 2%”, поясни тя. „Основно се купуват апартаменти в ценовия диапазон от 150 хил. до 250 хил. евро и къщи за около 400 хил. евро. Те се придобиват главно от мениджъри, които са добри клиенти за банките. През тази година за първи път има спад на сделките над 800 хил. евро. Хората с най-големи спестявания се чудят дали инвестират в имот в родината или да изчакат. Те много по-бавно взимат решение”, добавя Илиева.

Според нея в България има намаляване на срока на сделките в сегмента и той е средно 210 дни. Най-скъпите имоти намират купувач след около година, след като са били обявени за продажба. Тези между 200 хил. и 400 хил. евро се продават след около 6 месеца.

„Пазарът на луксозни апартаменти и къщи у нас е много малък спрямо общия – около 4 на сто. Само 1% от хората у нас могат да си позволят покупката на луксозен имот”, поясни Илиева.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:04 | 13.09.22 г.
fallback