Елана Агрокредит АД отчита 7,22 ст. печалба на акция след данъци за деветмесечието на 2016 г., или общо 1,365 млн. лв., показват изчисления на Investor.bg, на база отчета на дружеството, публикуван чрез уеб страницата му.
Важен индикатор за дружеството е дивидентът на акция, а той възлиза на 90% от нетната печалба за годината. От годината има още едно тримесечие, но на база деветмесечието дивидентът вече е 6,5 ст. на акция. За сравнение - за цялата 2015 г. дивидентът беше 0,04924 лв., тоест вече е надхвърлен с 32% три месеца преди края на годината. Ако екстраполираме 6,5 ст. с цел да получим дивидент за цялата година, трябва да умножим сумата по 1,333 и ще получим 8,65 ст. на акция за цялата година.
При текущата цена на акция от 1,275 лв. на акция това ще е дивидентна доходност от 6,78%, ако екстраполацията за дивидент се реализира. Изчисленията са с аналитичен характер и не са препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
Портфейлът от лизингови договори и заеми на дружеството нараства до рекордните 29,98 млн. лв. към 30 септември 2016 г., спрямо 27,5 млн. лв. към 30 юни 2016 г. и 20 млн. лв. в началото на тази година. Повишението само през третото тримесечие на 2016 г. е с 2,46 млн. лв. Отново само за третото тримесечие има намаление на търговските заеми с 2,54 млн. лв. до 4,48 млн. лв. (вероятно погасяване след края на жътвата), но ръст на финансовия лизинг с 5 млн. лв. до 25,5 млн. лв. Така нетният ръст е посочените 2,46 млн. лв.
Елана Агрокредит АД финансира земеделски производители, като обезпечението е земеделска земя. Тя става собственост на Елана Агрокредит АД и след пълното ѝ изплащане от земеделеца, му се прехвърля.
Третото тримесечие на 2016 г. е с печалба от 497 хил. лв., спрямо 868 хил. лв. за полугодието. За второто тримесечие тя беше 446 хил. лв., а за първото 422 хил. лв. Тоест през лятото на 2016 г. има нов рекорд въпреки промяната в таксите на обслужващото дружество.
Към 30 септември 2016 г. Елана Агрокредит АД е финансирала покупката на имоти с обща стойност 42,3 млн. лв. Само през третото тримесечие на 2016 г. дружеството е финансирало покупка на имоти на стойност 9,9 млн. лв. с обща площ 9 369 дка.
Повечето договори са със срок от 10 години при лихва от 8,5% (от март 2016 г.) и плащания на 15 септември всяка година.
През 2015 г. задълженията си не е платил 1 от общо 186 длъжника. През 2016 г. (на падежа на 15 септември) не са платили 23 длъжника от общо 264, но някои от тях са платили частично.
Материалът е с аналитичен характер и не е препоръка за покупко-продажба на ценни книжа. Авторът притежава 1 акция в капитала на дружеството.
Свързани компании:


7057 души получават пенсия и заплата в МВР
Оптимизмът може да удължи живота, показват изследвания
Идват бури и градушки: Къде ще бъде най-опасно?
Три станаха жертвите на катастрофата край Шумен
Осем пъти по-малко жители на воден режим в България спрямо същия период на миналата година
Застрахователите на "Северен поток" избегнаха иск за €580 млн. за взривовете
Пазарът на труда в САЩ губи инерция, но остава стабилен
Великолепната седморка стана жертва на AI пазарна ротация
Мощни бури в Китай взеха жертви и нанесоха щети на земеделието
Надценените имоти вече трудно се продават на охладения пазар у нас
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
Урея при напукани пети и мазоли
Рецептата Dnes: Особуко по милански
Исторически ден: Две държавни медии, близки до Орбан, замлъкнаха
преди 9 години Хаха яка подигравка...спрете да играете с бфб отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Благодаря отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ''От годината има още едно тримесечие, но на база деветмесечието дивидентът вече е 6,5 ст. на акция. За сравнение - за цялата 2015 г. дивидентът беше 0,4924 лв., тоест вече е надхвърлен с 32% три месеца преди края на годината.''Малко абсурдно изглежда,но добавянето на една нула ще оправи сметките! :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар