Идейният проект на италианското архитектурно студио „Фуксас“ спечели конкурса за реконструкция на площад „Света Неделя“ и прилежащите му публични пространства. Победителят в конкурса, който протече на два етапа, беше обявен от председателя на международното жури Малина Едрева.
След първата фаза на архитектурното състезание бяха класирани седем кандидати, които бяха поканени от Столична община да разработят идейни проекти. Проектът на „Студио Фуксас“ е бил оценен с 90 точки. На второ място остана обединение AI Architects LDD, CLAB Architettura, следвани от Консорциум OW/MA/CL, Студио Паола Вигано и Студио Вилмот.
Света
„Мястото е изключително важно и през следващите години то трябва да свърже пешеходните пространства, които започват от площад „България“ през реконструирания бул. „Витоша“ до църквата „Света Неделя“, каза главният архитект на София Здравко Здравков, който е и възложител на конкурса.
Според него писането на заданието е било сложно и внимателно дискутирано, тъй като правилното задание е можело да реши две трети от условията на конкурсната програма.
Културната ценност на централния площад в столицата и уважението към нейната многопластовост са били водещи при вземането на решението от 15-членното жури, съобщи Малина Едрева. Мястото на хората и достъпността до средата също са били сред основните критерии при оценката на участниците в конкурса.
Проектът на „Студио Фуксас“ предвижда площад „Света Неделя“ да бъде пешеходен, като се запазва само трамвайната линия. Част от площада ще бъде запазена за затревени площи, а вечерта ще бъде озаряван от десетки осветителни тела.
Света
Арх. Здравков изрази надежда договорът с победителя в конкурса да бъде сключен догодина, а през 2021 г. да започне реалната работа по реновирането на площада, като очакванията му са реализацията на проекта да завърши за четири години.
Особено мнение
Арх. Борислав Игнатов, председател на Камарата на архитектите в България и член на международното жури, се обяви против проекта на италианското архитектурно студио. Той каза пред журналисти, че спечелилият проект има сериозни проблеми с пешеходната комуникация. „Подлезът, който излиза от метрото на станция „Сердика“, е неглижиран, все едно не съществува и едва ли не се затваря. На мястото на най-оживения трафик в момента, се оформят изкуствени зелени зони, които са много формалистични и създават лабиринт на движение. Отгоре може да изглежда интересно, но използването ще бъде проблем“, посочи арх. Игнатов.
Света
Той има забележки и към самата процедура по избор на проектанти на знакови места в столицата. „Камарата на архитектите в България изрази ясна позиция, че такъв тип важни конкурси трябва да бъдат отворени за участие за цялата международна професионална общност, а не да са с дискриминационни условия от самото начало, изискващи определен оборот и определено портфолио. Много по-добре е в конкурс от такъв калибър да участват сто, двеста, триста проекта, които да идват от цял свят, отколкото да има 15 допуснати кандидати, а три или четири от избраните седем финалисти да са с груби грешки в проектите си“, каза арх. Игнатов.
Според него ресурсът, който е отишъл за организацията на такъв конкурс заедно с участието на журито и наградния фонд, е можел да бъде използван много по-добре за открит международен конкурс каквато е европейската и световната практика.
Победителят
Начело на архитектурно студио „Фуксас“ стоят арх. Масимилиано Фуксас и съпругата му Дориана. Студиото има офиси в Рим, Париж и Шънджън. Разнообразните му проекти включват обновяване на градски пространства, музеи, културни центрове, летища, офиси.
Света
Сред по-големите му проекти са централата и научно-развойният център на Ferrari в Маранело, кулите-близнаци във Виена, Armani Ginza Tower в Токио и Armani Fifth Avenue в Ню Йорк, както и международното летище в Шънджън.
„Студио Фуксас“ има проекти на всички континенти и е носител на множество международни награди.


Община Варна раздава вода на хората в горещите дни
Хванаха за ден 41 шофьори с алкохол или наркотици
Варна представи добри практики в грижата за възрастните хора
Средната пенсия ще достигне 543,46 евро през 2026 г.
Почина шофьор от тежката катастрофа край Малко Търново
Мичъл: Таксите за Ормуз трябва да се изяснят в преговорите САЩ-Иран, част 2
Мичъл: Таксите за Ормуз трябва да се изяснят в преговорите САЩ-Иран, част 1
Група приятели основаха компанията като студенти, а сега са милиардери
Украинските ракети вече достигат почти половината територия на Русия
Шевърли: В следващите няколко месеца златото ще се възстанови
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
Опасен пропуск в съвременните коли убива над 400 души годишно
През 2026 все още се правят коли с 6-цилиндров мотор с карбуратор и 500 к.с.
Гражданска отговорност – пълно ръководство за шофьора, който цени пътната безопасност
Шишков: По договори за мантинели за 300 млн. лв. са платени 500 млн.
Автобус със сезонни работници се блъсна в сграда в Испания, четирима са в критично състояние
Зодиите, за които юли ще е прекрасен
Пенсионерите работят, парите им отиват за лекарства
преди 6 години След като беше забранен левия завой от църквата "Света Неделя" към бул. "Тодор Александров" и това не подобри, а затрудни движението в карето, сега поредното "гениално" решение е да се забрани движението по бул. "Александър Стамболийски", което веднага ще се отрази на алтернативните маршрути и кръстовища. Може би ще трябва да чакаме летящи коли, за да може да се придвижват хората нормално. За пешеходци има достатъчно място в така или иначе пешеходната част зад църквата до началото на "Съборна". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години пак същите сиви плочници и смотано озеленяване в стил късен соц ... и тези интересни на външен вид осветителни тела . от софийска голяма имат ли си на идея как ще ги мият всеки ден с този столичен прахоляк ?!? мигар не виждат какво чудо е с тези стъклени похлупаци пред министерски съвет ... хем ги търкат постоянно и са вечно мръсни ... недомислици ... пак ... аман ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар