Решението на Китай да премахне системата за регистрация на домакинствата – т. е. жителството, на етапи, като започне от по-малките градове, вероятно ще пренасочи урбанизацията към някои трето- и четвърторазрядни градове, посочва се в доклад на Fitch Ratings, цитиран от Ройтерс.
Експертите смятат, че пренасочването на потока от хора трябва да бъде извършено по строги правила, за да се ограничи рискът от повторение на стресовите ситуации, които преживяха най-големите градове в страната.
Ако се окаже успешен, процесът постепенно ще проработи в полза на строителните фирми, фокусирани върху пазара на жилища в по-малките градове, посочват от рейтинговата агенция.
Предлага се системата за жителството да бъде премахната постепенно, като се започне от градовете в префектурите. Ограниченията в големите градове ще бъдат запазени, за да може властите да контролират размера им и темповете на разрастване.
От Fitch Ratings отбелязват, че китайското правителство трябва да пренасочи урбанизацията от първостепенните и второстепенни градове, за да преодолее предизивкателствата за социалната стабилност в тези населени места. Сред тях са упорито високите цени на жилищата, въпреки въвеждането на строги ограничения за покупка на имоти.
Освен това много от тези градове страдат от проблеми с транспорта и инфраструктурата, чието решаване също ще отнеме време.
Още по-тревожен е фактът, че все повече хора от средната класа не са склонни да търпят влошаващото се качество на въздуха и водата.
Урбанизацията ще продължи да е гръбнакът на икономическия растеж в Китай още поне две десетилетия. Целта на страната е да увеличи дела на градското население от 52% до 70%. В краткосрочен план това ще запази сегашните високи нива на инвестиции в материални активи, основно в жилища и инфраструктура.
В дългосрочен план урбанизацията ще предизвика пребалансиране на икономиката в полза на икономика, крепяща се на потребителите, посочват от Fitch Ratings.


Рубио: България беше сред полезните за САЩ съюзници в НАТО по време на войната с Иран
Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Нов украински прехващач може да подсили отбраната на Европа
DARA и "Бангаранга" са на финал на Евровизия
Денисиньо е новият шампион на Hell’s Kitchen, грабна 50 000 евро
Еврото, цените и властта: Накъде върви държавната намеса?
Сериалът "Тед Ласо" променил живота на Хада Уодингам