fallback

Германия ще реформира системата на брокерските комисиони

Ново законодателство ще позволи да се прехвърли част от тежестта от наемателите към собствениците на жилища

13:17 | 12.03.14 г. 3
Автор - снимка
Редактор

Германското правителство, освен с ръста на наемите, се опитва да се справи и с високите такси за посредничество при отдаване на жилища под наем на фона на недостига на жилища в големите градове, пише The Wall Street Journal.

Управляващата коалиция обеща въвеждането на законодателство, което ще позволи да се прехвърли част от тежестта на комисионите за брокерите от наемателите към собствениците. Говорителят на новия правосъден министър съобщи, че следващата седмица ще бъдат представени и законовите поправки в тази насока.

Някои брокери приветстват законодателството, като според тях промените ще отслабят критиките, че посредниците получават твърде много за твърде малко работа. Други обаче се опасяват, че това ще застраши поминъка им и обвиняват правителството, че се опитва да се хареса на избирателите.

В Германия наемателите обикновено плащат разходите за брокерски услуги дори ако брокерите са наети от наемодателя. Това води до увеличаване на първоначалните разходи за преместване, а и наематели с по-ниски доходи се оплакват, че често не могат да си позволят такива услуги.

Същевременно Германия е държавата с най-нисък дял на собствениците на жилища в Европа. Близо шест от всеки десет германци живее под наем, сочат данни на федералната статистическа служба.

Новото законодателство предвижда собствениците да си покриват разходите за брокерски услуги, когато наемат посредник, който да отдаде имота им под наем. Наемателите ще плащат само когато си наемат брокер, който да им търси жилище.

За да наемат апартамент, в момента клиентите обикновено плащат на агентите по недвижими имоти такса, равна на два месечни наема. За покупка в някои райони на Берлин например таксата за брокера достига дори 6% от цената на имота, но и тя е за сметка на купувача, а продавачът не плаща нищо.

Икономиката на Германия остана силна дори и през годините на кризата на фона на останалите икономики в Европа. Това, заедно с ниската безработица, привлича сериозен брой имигранти. Притокът на хора подкрепя ръста на цените – през последните пет години цените на жилищата във водещите градове на страната са нараснали с над 30 на сто, сочат данни на онлайн портала за имоти ImmobilienScout24.

Във Франция например таксата за наем на апартамент, плащана на брокерите, се поделя между наемателя и наемодателя. В Испания пък наемателите плащат фиксирана такса за услугата.

В Германия може да се случи наематели и купувачи да платят и повече от една брокерска такса за един и същи имот, тъй като много брокери обслужват както собствениците, така и търсещите жилище.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:01 | 04.09.22 г.
fallback